הייגל: "בלי פעולה - אמינותנו מול אירן תיפגע"

מזכיר המדינה, שר ההגנה וראש המטות המשולבים מעידים בסנאט על האפשרות לתקיפה בסוריה. "לא נבליג על אפשרות לפגיעה בבנות בריתנו במזרח התיכון", הצהיר קרי בדבריו, "עלינו למנוע גן עדן לקיצוניים". הייגל הזהיר מפני ההשלכות של אי מתקפה מול אירן

מזכיר המדינה ג'ון קרי, שר ההגנה צ'אק הייגל ויו"ר המטות המשולבים הגנרל מרטין דמפסי הגיעו היום (ג') לוועדה לקשרי חוץ של הסנאט למסור את עדויותיהם לשימוש בנשק כימי בסוריה, ולשכנע את חברי הוועדה לתמוך בפעולה. "לעולם לא עוד זה לעולם לא עוד", הדגיש בנאומו קרי, "עלינו להגן על בנות בריתנו". שר ההגנה הייגל הוסיף: "היעדר פעולה בסוריה יפגע באמינותנו בנושא האירני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדבריו לחברי הוועדה הזכיר קרי את הטראומה מהתמיכה במתקפה בעירק, שהתגלתה כחסרת בסיס ראייתי, וביקש להבהיר כי הפעם המידע המודיעיני הוא חד משמעי. "אני זוכר את עירק, גם צ'אק ודמפסי זוכרים. הצבענו. אז אנחנו רגישים לנושא של מודיעין שגוי", ציין.

הוא הדגיש כי המידע המודיעיני עתה נסרק שוב ושוב. "אנחנו יכולים לומר מעל כל ספק כי המשטר של אסד התכונן למתקפה הזו, הורה להשתמש במסכות גז, ויש ראיות פיזיות מאיפה הטילים הגיעו ומתי", אמר.

מזכיר המדינה האמריקני הסביר כי אובמה אינו מבקש עתה כי ארה"ב תצא למלחמה, אלא אישור ל"להרתיע ולפרק" את היכולות של הנשיא הסורי בשאר אסד לשימוש בנשק כימי.

"הפעולה תהיה מוגבלת". ארכיון (רויטרס)

קרי הדגיש בנוסף את הפגיעה הפוטנציאלית בבנות בריתה של ארה"ב באזור - במקרה של אי-פעולה. "אנחנו לא יכולים להבליג על ההשפעה של כלי נשק כימי וכיצד ישפיעו על העולם. יש לנו חברים שם, בני ברית", ציין, "יש לנו אינטרס לא רק לעצור את ההתפשטות של הנשק הכימי, אלא למנוע יצירתו של גן עדן בטוח לקיצוניים להשתמש בנשק הזה נגד חברינו".

לדבריו, בטורקיה ירדן וישראל רואים פוטנציאל לפגיעה באזרחיהם בידי אסד ומחכים שארה"ב תגן על ילדיהם. "אם ארה"ב אומרת לא עוד, היא לא אומרת מתישהו, היא לא אומרת אולי, היא אומרת לעולם לא עוד", הצהיר.

מזכיר המדינה ציין עוד בדבריו כי אין בכוונתה של ארה"ב לשלוח חיילים לאדמת סוריה, אך ביקש מהסנאט שלא להצביע על נוסח שיאסור מראש מהלך כזה. "חיילים אמריקניים לא יהיו על הקרקע", אמר.

בתום נאומו של קרי התפרצה אחת מהיושבות בקהל והניפה שלטים נגד תקיפה בסוריה. "אל תפציצו בסוריה, סוריה צריכה דיפלומטיה לא מלחמה", נכתב בשלטים. קרי התייחס אל קריאותיה של המפגינה ואמר: "חשוב שנדבר על הדברים בפני המדינה ונייצג את העם האמריקני ונכבד עמדות שונות".

הייגל: "אי פעולה תפגע באמינותנו מול אירן"

שר ההגנה הייגל, שפתח בנאום לאחר קרי, הצטרף בדבריו לטענה כי החלטה שלא לצאת לפעולה בסוריה תהווה איום ישיר על בנות בריתה של ארה"ב במזרח התיכון. "לא נרשה לחיזבאללה או לארגון אחר לשים ידיו על נשק כזה", אמר הייגל, "ארה"ב צריכה להבהיר ששימוש בנשק כימי אינו מקובל".

הוא הבהיר עוד, כי מטרתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בתקיפה צבאית היא להגביל את אסד מלשוב ולבצע מתקפות בנשק כימי והתייחס להשלכות בזירה האירנית.

"סירוב לפעול יפגע באמינות של אמריקה מול מחוייבויות ביטחוניות אחרות, כולל מחוייבותו של הנשיא למנוע מאירן להגיע לנשק גרעיני", הסביר הייגל, "המילה של ארה"ב חייבת להיות בעלת משמעות".

מננדז: "עלולים לעודד את חמאס וחיזבאללה"

בפתח הדברים קרא יו"ר הוועדה לקשרי חוץ בסנאט, הסנאטור רוברט מננדז, לתמוך בפעולה צבאית בסוריה. "התנגדתי למלחמה בעירק ולמלחמה באפגניסטן, אבל היום אני תומך באובמה להשתמש בכוח צבאי בשל הפשעים המחרידים הללו נגד האנושות", אמר מננדז.

הוא הדגיש כי תוצאותיה של אי פעולה עלולות להיות חמורות לאין שיעור. "ישראל לא תאמין שתקבל גב כשתזדקק לכך", ציין מננדז, "אנו גם נעודד את חיזבאללה וחמאס להמשיך בצעדיהם לפיתוח נשק כימי והם עלולים להצליח".

מזכ"ל האו"ם: "קורא לתגובה הולמת בסוריה"

מוקדם יותר הערב קרא מזכ"ל האו"ם באן קי-מון לתגובה בסוריה במידה ואכן התגלו ראיות לנשק כימי. "מועצת הביטחון חייבת לגלות מנהיגות", אמר באן קי-מון, "אני קורא לתגובה הולמת במידה שההאשמות יתבררו כנכונות".

אובמה זוכה לתמיכה (AP)

היום קרא נשיא ארה"ב ברק אובמה למנהיגי הקונגרס להצבעה מהירה שתאשר פעולה מוגבלת בסוריה. "התוכנית האמריקנית תהיה מוגבלת בהיקפה", הדגיש אובמה בפגישה עם מנהיגי הקונגרס, "לא נחזור על המלחמות הארוכות בעירק ובאפגניסטן".

זמן קצר אחרי פנייתו של אובמה למנהיגי הקונגרס  כבר הגיעו הדי תמיכה משמעותיים מהנציגים הרפובליקניים למהלך. יו"ר בית הנבחרים, ג'ון ביינר הודיע כי יתמוך בקריאתו של נשיא ארה"ב לפעולה בסוריה וקרא לעמיתיו ללכת בעקבותיו.

"יש לנו אוייבים בעולם שצריכים להבין שלא נסבול סוג כזה של התנהגות", הדגיש ביינר. גם מנהיג הרוב בבית הנבחרים אריק קנטור הביע תמיכה בבקשתו של אובמה לפעולה צבאית בסוריה.

"אני נוטה להצביע לספק לאובמה את האופציה להשתמש בכוח צבאי בסוריה", אמר קנטור לאחר הודעתו של ביינר על תמיכה במהלך.