האו"ם: "סרביה וקרואטיה לא ביצעו רצח עם"

בית הדין של האו"ם פסק כי נעשו פשעים רבים במסגרת המלחמות ששטפו את הבלקן בתחילת שנות ה-90, אבל לא ניתן להוכיח שהסרבים או הקרואטים נלחמו במטרה להכחיד את האוכלוסייה הסרבית או הקרואטית

מושב בית הדין של האו"ם בהאג (AP)

בית הדין הבינלאומי קבע שסרביה וקרואטיה לא ביצעו רצח עם במהלך המלחמות בבלקן במהלך שנות ה-90, מלחמות שהשתוללו באזור שהיה פעם יוגוסלביה. בית הדין הגבוה לצדק של האו"ם טען היום (שלישי) כי הכוחות הסרבים והקרואטים אמנם ביצעו פשעים רבים במהלך המלחמה, אבל למרות חומרת הפשעים האלו, אי אפשר לקבוע שאלו פשעים שמתאימים לאישום רצח עם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"למרות העובדה שהכוחות הסרבים ביצעו פשעים בקרואטיה בין השנים 1991 ל-1995, לא הוכח שלבלגרד הייתה כוונה להרוג את האוכלוסייה הקרואטית בשטחים שכבשה", אמר פטר טומקה, נשיא בית הדין, בסיכום הדיון.

מושב בית הדין הכולל 17 שופטים דן גם בטענות הסרביות, על פיהן קרואטיה ביצעה רצח עם בתושביה בעימות נוסף בבלקן שנערך ב-1995, כשהקרואטים כבשו בחזרה שטחים מהמורדים הסרבים.

הדיון על המלחמות הוגשו לבית הדין ב-1999 ובמקור ביקשה קרואטיה מבית הדין לקבוע תשלומי פיצויים מבלגרד. האו"ם הקים את בית הדין הפלילי במיוחד כדי לדון במלחמות יוגוסלביה שהן למעשה סדרת עימותים אלימים בשטחה של יוגוסלביה שהתפרקה אחרי התמוטטות הגוש הסובייטי.

העימותים שהסעירו את הבלקן ואת העולם כולו היו המאבקים החמורים ביותר באירופה מאז מלחמת העולם השנייה. הם נערכו בין השנים 1991 עד 2001. הרקע לקרבות היה מאבקים אתניים בין הסרבים הנוצרים לקרואטים, הבוסנים והאלבנים, המוסלמים ברובם. אבל במסגרת הקרבות נערכו גם עימותים בין קרואטים לבוסנים, בין מקדונים לאלבנים ועוד סכסוכים על רקע אתני-תרבותי-דתי, סכסוכים שחלקם מאיימים להתפרץ גם כיום.