הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש האב דיווח בטעות על מות מנדלה

דוברו של הנשיא לשעבר טעה ושלח הודעת תנחומים מטעם בוש על "לכתו של לוחם החופש" נלסון מנדלה. באותו זמן שוחרר מנדלה מבית החולים בפרטוריה לאחר שמצבו דווקא התייצב. "אני מתנצל על הטעות, היא הייתה באשמתי ולא באמת משפחת בוש", התנצל הדובר

טעות אנוש, בוש ומנדלה (AP)

נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש האב בן ה-89, "בישר" אמש בטעות על מותו של נשיא דרום אפריקה לשעבר נלסון מנדלה בן ה-95. למרות שמנדלה שוחרר שעות ספורות קודם לכן מבית החולים בפרטוריה לביתו, פרסם דוברו של הנשיא לשעבר הודעה מטעמו, שבה הביע צער על "לכתו של מנדלה". זמן קצר לאחר מכן התנצל הדובר וטען: "זה באשמתי, קראתי לא נכון את הידיעה על שחרורו של מנדלה מבית החולים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ג'ים מגקראת', דוברו של הנשיא לשעבר, שלח לאחר קריאת ההודעה מייל לסוכנויות הידיעות תחת הכותרת: "הודעה מטעם הנשיא ג'ורג' הרברט ווקר על מותו של נלסון מנדלה". "ברברה ואני מתאבלים על לכתו של אחד המאמינים הגדולים ביותר בחופש, שהייתה לי הזכות להכיר", נכתב בתוכן ההודעה הרשמית.

"כנשיא, צפיתי בתדהמה כאשר מנדלה מצא בתוכו את היכולת לסלוח לאנשים שכלאו אותו לאחר 26 שנים של מאסר לא צודק", נכתב בהודעה. "במעשה זה, שלח מנדלה מסר עוצמתי של גאולה וחסד לכולנו. הוא הפגין אומץ מוסרי רב, ושינה את מסלולה של ההיסטוריה. לברברה ולי יש כבוד עצום לנשיא מנדלה, ואנחנו שולחים את תנחומינו למשפחתו ולבני ארצו".

הידיעות על מותו היו מוקדמות, ארכיון (רויטרס)

לאחר מספר שעות, התנצל דוברו של הנשיא וחשף סוד עיתונאי נושן. ההודעה הוכנה מבעוד מועד ורק המתינה למשלוח עם קבלת ההודעה על מותו של המנהיג האגדי. לדברי מקגראת' הוא קרא מבזק באתר ה"וושינגטון פוסט" על שחרורו של מנדלה מבית החולים, ופירש את המבזק בצורה לא נכונה.

"ההודעה שנשלחה הבוקר הייתה תוצאה של קריאה לא נכונה מצידי של כותרת המבזק בוושינגטון פוסט. טעות טיפשית מצידי, אני מתנצל בפני כולם", כתב מקגראת' בחשבון הטוויטר שלו. "הטעות הייתה שלי, ולא של משפחת בוש".