שר החוץ הבריטי: "לא נתקוף גם אם תהיה התקפה כימית נוספת, רק נתמוך דיפלומטית"

"הפרלמנט אמר את דברו, ובריטניה תציע אך ורק תמיכה דיפלומטית לבנות בריתה" אמר שר החוץ הבריטי וויליאם הייג בראיון מיואש וציני, ראשון מאז התבוסה בהצבעה ביום חמישי. הייג מתרכז בהפניית חיצי ביקורת כלפי חברי הפרלמנט הבריטי - ממפלגת הלייבור היריבה וחברי הקואליציה שלא גילו נאמנות

ווילאם הייג - מיואש (AP)

בריטניה לא תשתתף בשום פעולה צבאית נגד סוריה, גם אם אסד יתקוף שוב בנשק כימי. כך אמרו היום חברי הקבינט הבכירים שר החוץ וויליאם הייג וג'ורג' אוסבורן. הייג העניק את הראיון הראשון שלו מאז שממשלתו של קמרון ספגה תבוסה ביום חמישי האחרון, הוא אמר בלא מעט זעם וציניות כלפי חבריו למערכת הפוליטית הבריטית "הפרלמנט אמר את דברו, ובריטניה תציע אך ורק תמיכה דיפלומטית לבנות בריתה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"שינוי במדיניות הבריטית יגיע רק עם אנשי מפלגת הלייבור הבריטית יהיו פחות מפלגתיים", הוסיף הייג, "הפרלמנט אמר את דברו ואני לא חושב שזה ריאלי לחשוב שאנו יכולים לחזור לאחור לפרלמנט בכל שבוע עם אותה השאלה אחרי שקיבלנו תשובה שלילית" .

"כל מי שמסתכל על האירועים בצורה אובייקטיווית רואה שכדי להביא את הפרלמנט למסקנה שונה, אנשים צריכים להשתכנע מההוכחות. יש הרבה מאוד הוכחות, אבל אני לא בטוח שהעדויות שארצות הברית מציגה עכשיו יביאו לשינוי מסוים בדעתם של אלו שמטילים ספק בבית הנבחרים", סיכם הייג במרירות.

מקווה שזה לא יהפוך לרגע הסטורי חשוב

גם שר האוצר ג'ורג' אוסבורן אמר דברים דומים בראיון לעיתונאי אנדרו מאר: "הפרלמנט אמר את דברו, אנשי מפלגת העבודה ניצלו את ההזדמנות. חברי הפרלמנט השמרנים והחברים מהמפלגה הליברל דמוקרטית שלא תמכו בנו, אין להם אמון במעורבות צבאית. כמובן שאני רוצה שניקח חלק מפעולה צבאית, אבל עכשיו, זה פשוט לא יקרה".

אוסבורן שקרא למהלך צבאי כבר חודשים אמר "אני מקווה שזהו לא הופך להיות רגע היסטורי חשוב". את חיציו הוא הפנה לאנשי תנועת העבודה ולאו דווקא למורדים ממפלגות הקואליציה "מפלגת העבודה הצביעה נגד (התקיפה) בגלל שהם אופורטוניסטים. אני חושב שאד מיליבנד (מנהיג מפלגת העבודה וראש האופוזיציה) לא נראה עכשיו כמו ראש ממשלה, עוד פחות מהסיכויים שהיו לו להגיע לכזה תפקיד לפני כמה שבועות".