לבד, בתום הליכה: ההחלטה של אובמה

הליכה של 45 דקות עם ראש הצוות שלו ברחבי הבית הלבן, הבטחה מדמפסי כי למועד התקיפה אין משמעות ושיחה אחרונה שבה הודה לפרנסואה הולנד. הוול סטריט ג'ורנל משרטט את הרגעים המתוחים שעברו על הנשיא אובמה רגע לפני קבלת ההחלטה מעוררת המחלוקת להשהות את התקיפה בסוריה

שעות מתוחות בבית הלבן, אמש (רויטרס)

החלטתו של הנשיא אובמה לצאת למתקפה צבאית בסוריה בכפוף לאישור הקונגרס לוותה בדרמה גדולה שגרמה לרבים לפקפק בסמכותו של מי שאמור להיות האיש החזק בעולם. עיתון "הוול סטריט ג'ורנל" משרטט את השעות המתוחות שעברו על הנשיא - עד שקיבל אמש את ההחלטה מעוררת המחלוקת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הערב המתוח החל בהליכה בת 45 שקיים הנשיא במסדרונות הבית הלבן, אז קיבל את ההחלטה שהפתיעה את מרבית מיועצי הביטחון הלאומי - לבקש אישור מהקונגרס לפני שהוא יוצא למתקפה צבאית ממוקדת נגד משטרו של הנשיא הסורי אסד. על פי הדיווח, ההחלטה להשהות את הפעולה התקבלה על ידי הנשיא אובמה לבדו. עד יום שישי האחרון, לא תכננו יועצי הביטחון של אובמה לפנות לקונגרס, האפשרות למעשה לא הייתה ולו לרגע אחד על השולחן. הדיונים היחידים שהתקיימו עסקו ברצון "להעניש" את אסד על המתקפה הכימית שגבתה את חייהם של מאות מאזרחי המדינה.

המשחתות עדיין מוכנות לפעולה (רויטרס)

השאלה היחידה שעמדה בפני יועציו של הנשיא הייתה עד לאותה עת - כמה מטרות יש לתקוף ברחבי סוריה, ומתי להודיע למשחתות חיל הים ששטות ברחבי הים התיכון לפתוח באש. בשלב זה החל אובמה להביע חוסר נוחות לפעול ללא תמיכת מועצת הביטחון של האו"ם. השינוי בדעתו של הנשיא האמריקני, החל בין היתר לאחר שמספר יועצים העלו מספר סוגיות שעשויות לעלות בעקבות התקיפה. על פי הפרסום בעיתון היוקרתי, הנשיא נשאל מה יקרה אם הקונגרס יסרב לאשר את השימוש בכוחות הפרוסים. "המהלך הפתיע מאוד את בנות בריתנו - ישראל וערב הסעודית", אמרו בכירים בממשל.

הגנרל דמפסי הודיע: אין משמעות למועד התקופה

אך ייתכן שהחלטתו של אובמה כבר התקבלה ימים ספורים קודם לכן, כשבמהלך דיון חירום בנושא, הבהיר ראש המטות המשולבים, הגנרל מרטין דמפסי כי למועד התקיפה אין כל משמעות. המסר שהעביר הרמטכ"ל האמריקני לנשיאו הוא שגם אם הפעולה הצבאית תידחה בשבוע, או אפילו בחודש - האפקטיביות שלה בפגיעה במאגרי הנשק הכימי תהיה דומה.

קיבל החלטה לבד, אובמה (AP)

ביום חמישי האחרון צפו בבית הלבן בבהלה בראש הממשלה הבריטי דייויד קמרון נכשל לשכנע את הפרלמנט לתמוך בתקיפה. הדבר, כך נראה, הוציא במידה מה את הרוח מהמפרשים של לא מעט מבכירי הממשל. אך למרות זאת, עד יום שישי בערב אנשיו של אובמה התכוונו רק להתייעץ עם הקונגרס, ולא לבקש אישור להפעלת כוח. הצוות של הנשיא האמריקני הגיע למסקנה כי לאובמה סמכות חוקית לפעול ללא כל אישור.

זמן קצר לאחר מכן יצא אובמה לשיחת סיכום עם ראש הצוות שלו, לשיחה שהתארכה והפכה להליכה משותפת בת 45 דקות ברחבי הבית הלבן - אז הציע דניס מקדוניו לשקול מחדש את הפעולה. הדבר לא הפתיע רבים שמכירים את הנפשות הפועלות בוושינגטון.

השיחה האחרונה: לנשיא צרפת פרנסואה הולנד

זמן קצר לאחר מכן כינס אובמה את בכירי יועציו, כולל היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, כדי להודיע להם על החלטתו. רבים מאנשי הנשיא היו "המומים" מההחלטה, בשל הסיכוי שהקונגרס יחליט לסכל את היציאה למבצע. "הוא חייב לנצח בהצבעה", אמר היום אחד מבכירי הממשל בוושינגטון, "אם הקונגרס לא יאפשר לו לפעול, ההשלכות עבורו ועבור מעמדה של ארה"ב בעולם יהיו עצומות".

אתמול קיים הנשיא ישיבה בת שעתיים עם בכירי המומחים לביטחון לאומי. הגנרל דמפסי הבטיח פעם נוספת לאובמה כי ניתן להמתין עם התקיפה. דמפסי אמר לאובמה שהוא סמוך ובטוח שלא תהיה כל השלכה שלילית על המשך הימצאותן של המשחתות באזור הים התיכון. אובמה הבהיר בתגובה שקיבל החלטה סופית בעניין, ויועציו הסכימו עימו.

לבסוף, רגע לפני שעלה לשאת את הנאום בגן הורדים, צילצל אובמה לנשיא צרפת פרנסואה הולנד, אחד מאחרוני המנהיגים שעמדו לצידו בקואליציית התקיפה עד לרגעי ההכרעה, והודיע לו על המהלכים הבאים. הוא הדגיש בפניו כי ארה"ב מקווה להמשיך ולפעול בנושא לצד צרפת.