משדר מיוחד: התקיפה האמריקנית בסוריה מתעכבת

לאחר שאובמה הודיע כי הפעולה בסוריה תובא לאישור המחוקקים, הודיע מנהיג הרוב בבית הנבחרים האמריקני על תמיכתו בתקיפה וכי ההצבעה בנושא תתקיים לכל המאוחר עד תחילת השבוע הבא. מנגד נאלץ נשיא ארה"ב להתמודד עם היעדר תמיכה בינ"ל והפגנות מול הבית הלבן

האם התקיפה האמריקנית בסוריה הולכת ומתרחקת? שעות בודדות לאחר שהודיע כי יבקש את אישור הקונגרס לתקיפה בסוריה, הגיש הלילה (א') נשיא ארצות הברית ברק אובמה את טיוטת ההצבעה לפרלמנט האמריקני. צפו בכל הדיווחים והפרשנויות במשרד המיוחד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הטיוטה שהוגשה, מטרתה של תקיפה צבאית בשטח סוריה תהיה למנוע מתקפות כימיות נוספות במדינה שותתת הדם. עוד נכתב בהצעה של אובמה כי הנשק הכימי שבידי משטר אסד מהווה סכנה על בעלות בריתה של ארצות הברית במזרח התיכון.

ובעוד העולם כולו מחכה לראות מה יצביע הקונגרס, מנהיג הרוב בבית העליון, הסנאטור הדמוקרטי הארי ריד, מיהר להודיע כי הוא תומך בפעולה צבאית אמריקנית. "אסד ביצע פשעים וזוועות בבני עמו באמצעות נשק כימי. שימוש בכוחות הצבא האמריקני נגד המשטר בסוריה הוא מוצדק וחיוני", אמר ריד.

מנהיג הרוב בבית הנבחרים הוסיף כי ההצבעה על פעולה צבאית תתקיים לכל המאוחר עד 9 בספטמבר, וכי הסנאט יערוך במהלך השבוע דיונים פומביים כמו גם תדריכים חשאיים עם בכירים בממשל אובמה, לקראת תקיפה אפשרית.

גם הוא מחכה להחלטה, אסד (חדשות 2)

הפגנות מול הבית הלבן: "אובמה, הסר ידייך מסוריה" מול "עצירת הרג חפים מפשע"

בכירי הממשל האמריקני מאמינים כי הנשיא לא ייתקל בבעיה, וכי הקונגרס יתמוך בפעולה צבאית נגד משטר אסד. סוכנות רויטרס דיווחה כי אותם גורמים הסבירו כי התקיפה תאושר בגלל האיום שמציב ארסנל הנשק הכימי שבידי כוחות אסד לביטחון ישראל ולביטחונן של בנות ברית אחרות של ארצות הברית באזור.

מנגד, אובמה נאלץ להתמודד עם קשיים בהרכבת קואליציה בינלאומית רחבה שתתמוך בתקיפה נגד משטרו של אסד. בסוף השבוע האחרון הצטרפה בריטניה לאיטליה ולגרמניה, שהודיעו כי לא יקחו חלק בפעולה. הנשיא האמריקני יאלץ להסתפק בגבויין של טורקיה, סעודיה, אוסטרליה ויפן, וכן בהודעת התמיכה המגומגמת שסיפק נשיא צרפת פרנסואה הולנד בסוף השבוע האחרון.

במקביל עשרות אזרחים אמריקניים החלו להתנקז לרחבה שמול הבית הלבן, והפגינו זה מול זה, במרחק של עשרות מטרים מלבד - בעד ונגד תקיפה אמריקנית בסוריה. "אובמה, הסר ידייך מסוריה", צעק אחד המפגינים.

מול המפגינים נגד המהלך, שהחזיקו בידיהם שלטים צהובים ועליהם הכיתוב "לא למלחמה בסוריה", עמדו מפגינים שעודדו מהלך צבאי: "אנחנו כאן היום כדי להביע סולידריות עם תושבי סוריה. אנחנו תומכים במהפכת העם ורוצים שאסד יפסיק להרוג אזרחים חפים מפשע", אמרו.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

בבית הלבן בטוחים: הקונגרס יאשר את התקיפה

"אתקוף בסוריה באישור הקונגרס"

רמטכ"ל אירן: "אם סוריה תותקף - ישראל תעלה באש"

המורדים: "ננצל את התקיפה האמריקנית"

פוטין: "אסד השתמש בנשק כימי? שטות גמורה"

אסד הבן: "כל כך רוצה שארצות הברית תתקוף כבר"

סוריה: "מצפים למתקפה בכל רגע"

ספינה אמריקנית שישית הגיעה לאזור

אובמה מהסס: "לא החלטתי אם לתקוף בסוריה" 

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"