אובמה: "אתקוף בסוריה באישור הקונגרס"

בהצהרה שנשא הערב בבית הלבן הבהיר הנשיא האמריקני שארה"ב צריכה לפעול נגד משטר אסד ואמר כי הצבא מוכן לתקוף מתי שיוחלט: "אני מוכן לתת את הפקודה הזאת". עם זאת, אמר אובמה שיבקש את אישור הקונגרס לפעולה הצבאית - מה שצפוי לעכב את ביצוע התקיפה

לאחר שאמש אמר כי טרם החליט אם לתקוף בסוריה, הצהיר הערב (שבת) נשיא ארה"ב ברק אובמה כי הוא מתכוון לפעול צבאית נגד משטר אסד - אבל רק אחרי שיקבל את אישור הקונגרס. "אחרי הרבה מחשבה אני מאמין שארה"ב צריכה לפעול באופן צבאי נגד סוריה", אמר אובמה בתדרוך לכתבים בבית הלבן. "הפעולה תהיה מוגבלת, אבל אני בטוח שהיא תוכל לגרום למשטר אסד לא לחזור להשתמש בנשק כימי". את הצהרת הנשיא העברנו כאן בחדשות 2 באינטרנט בשידור חי. גם הטלוויזיה הסורית שידרה את הנאום  בשידור חי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אנחנו מוכנים לתקוף מתי שנבחר", הבהיר אובמה. "אין משמעות לזמן, אם זה יהיה מחר או בשבוע הבא או עוד חודש. אני מוכן לתת את הפקודה". עם זאת, הוא אמר כי לא ייצא לפעולה צבאית על דעת עצמו. "אבקש מהקונגרס את האישור לשימוש בכוח", הדגיש אובמה. "ההצבעה תתקיים ברגע שהקונגרס יתכנס שוב. אנחנו צריכים להיות אחראים למה שיקרה בימים הקרובים".

הקונגרס האמריקני אמור להתכנס רק ב-9 לספטמבר - יום שני הבא - והנשיא ינסה להקדים את המועד ולזמן כינוס של בית הנבחרים כבר בימים הקרובים.

נושאת מטוסים אמריקנית במזה"ת (AP)

"יש דברים שהם מעל המחלוקות המפלגתיות"

אובמה טען בדבריו כי לא צפויות לו בעיות בכל הנוגע לקבלת האישור לתקיפה בסוריה. "הבוקר הסכימו כל ראשי הקונגרס שזה מה שצריך לעשות", אמר. "אנחנו לא יכולים לפתור את המשבר בסוריה, יש מחלוקות עתיקות ולכן לא נשים את כוחותינו בלב עם אחר. אנחנו נתמוך בעם הסורי ונחפש פתרון פוליטי".

בדבריו פנה אובמה לחברי הקונגרס ואמר כי הוא "מבקש מהקונגרס לשלוח מסר לעולם, ולתמוך בתקיפה למען הביטחון של האמריקנים. יש דברים שהם מעל המחלוקות המפלגתיות, ואני מאמין שנציגי העם האמריקני עומדים בהתחייבויות שלהם".

"אנו חייבים להבין מה ההשלכות של חוסר פעולה", אמר נשיא ארה"ב. "מה הטעם במערכת הבינלאומית, אם היא לא יכולה לבלום שימוש בנשק כימי או שימוש בנשק גרעיני? כמו שאעלה את הנושא בקונגרס, אעלה אותו גם בפני הקהילה הבינלאומית. אני לא מצפה שכל המדינות יסכימו איתי, אבל אני רוצה שמדינות שלא ישתתפו בפעולה, יתמכו בה".

הריסות בסוריה אחרי הפצצה, הפעולה תידחה? (רויטרס)


"לא מתכוונים לפתור את הבעיה בעזרת הצבא"

אובמה ציין כי הוא מבין את החשש ממלחמה ואמר כי אינו מתכוון לפתור את הבעיה של סוריה בעזרת הצבא. "לא נשלח כוחות , נתמוך בסורים שמתנגדים לאסד ונתמוך בפתרון פוליטי לטובת האזרחים", הדגיש. "אנחנו לא יכולים לעצום את העיניים למה שקורה בסוריה, אנו עושים את זה כי אנו מאמינים שיש לאדם זכויות בסיסיות לחיים בשלום".

"אני מאמין שזה מכתיב ומראה מי אנחנו כאומה", סיכם נשיא ארה"ב את דבריו. "אין כאן אופציה קלה , אבל אני מאמין שהערכים שלנו לא יכולים להתעלם משימוש בנשק כימי. אני מוכן לפעול ומבקש מהקונגרס לפעול ולנוע קדימה כאומה".

מקורות בכיר בבית הלבן מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" לאחר הצהרת אובמה כי הם מאמינים שהקונגרס יאשר את המתקפה הצבאית בסוריה כאשר יתכנס לדון בבקשת אובמה. זמן קצר לפני הצהרת הנשיא קראו יותר ממאה חברי קונגרס - דמוקרטים ורפובליקנים - לאובמה להעלות את סוגיית המתקפה בסוריה להצבעה בבית הנבחרים. ב-CNN דווח שרוב האזרחים האמריקנים רוצים לראות את הקונגרס מאשר מתקפה מכל סוג שהוא.

מנהיג הרפובליקנים בסנאט, מיטש מק'קונל, אמר כי אובמה ביקש את תמיכתו למתקפה בסוריה, כאשר יפנה לקונגרס לאישור הפעולה. "תפקיד הנשיא כמפקד העליון תמיד מתחזק כאשר הוא נהנה מהתמיכה המפורשת של הקונגרס", כתב מק'קונל.

דובר בית הנבחרים ג'ון בוהנר אמר כי בית הנבחרים ישקול את התגובה הצבאית לסוריה בשבוע שיתחיל ב-9 בספטמבר. "לאחר התייעצות עם הנשיא, אנחנו מצפים מבית הנבחרים לשקול את הצעדים במועד שיאפשר לנשיא זמן להציג את טיעוניו בפני הקונגרס והעם האמריקני", נכתב בהצהרה שפרסם בוהנר.

 לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

רמטכ"ל אירן: "אם סוריה תותקף - ישראל תעלה באש"

המורדים: "ננצל את התקיפה האמריקנית"

פוטין: "אסד השתמש בנשק כימי? שטות גמורה"

אסד הבן: "כל כך רוצה שארצות הברית תתקוף כבר"

סוריה: "מצפים למתקפה בכל רגע"

ספינה אמריקנית שישית הגיעה לאזור

אובמה מהסס: "לא החלטתי אם לתקוף בסוריה" 

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"