האו"ם: "דרוש זמן לניתוח העדויות מסוריה"

דובר האומות המאוחדות מרטין נסירסקי כינס מסיבת עיתונאים לאחר נחיתת צוות הפקחים בהולנד. נסירסקי הדגיש כי דרושים מספר ימים לניתוח העדויות ודחה את הטענה, שלפיה כוחות האו"ם נסוגו כדי לאפשר תקיפה אמריקנית: "טענה גרוטסקית וחצופה"

אספו עדויות. פקחי האו"ם בסוריה (רויטרס)

פקחי האו"ם נחתו היום (שבת) בנמל התעופה בהאג שבהולנד, כשבידיהם ראיות ועדויות לשימוש שנעשה בנשק כימי בסוריה לפני כשבוע וחצי. הערב כינס דובר האו"ם מרטין נסירסקי מסיבת עיתונאים, שבה הבהיר כי יידרשו מספר ימים לעיבוד וניתוח של העדויות והדגימות שנאספו בדמשק. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הדגימות שנאספו יועברו לניתוח במעבדות ייעודיות, והכוונה היא כמובן לזרז את ניתוח הדגימות שנלקחו", אמר נסירקי. "אבל אנחנו צריכים להבהיר שלפני שיתקבלו מסקנות לגבי המתרחש בסוריה, נצטרך להשלים את כל הבדיקות והניתוחים של הדגימות והממצאים שנאספו".

גישתו של דובר האו"ם, שלפיה מומלץ לחכות לעדויות, משותפת לכמה מהתומכים בפעולה הצבאית המוגבלת שהוצעה על ידי נשיא ארצות הברית אובמה, בכדי למנוע מנשיא סוריה אסד להשתמש בנשק כימי נגד העם הסורי.

מזכ"ל האו"ם: לחכות להשלמת הדוח הסופי של הפקחים

"ראיתי כל מיני דיווחים שטוענים כי העזיבה של צוות הפקחים פותחת חלון לפעולה צבאית כלשהי. בכנות, זו טענה גרוטסקית וחצופה - יש יותר מאלף אנשי צוות של האו"ם על הקרקע בסוריה, שמעניקים סיוע הומניטרי, וימשיכו לספק אותו", הוסיף נסירסקי.

"שליחי האו"ם מסוגלים לפעול באופן בלתי-מוטה ואמין, ולקבוע את העובדות לגבי שימוש כימי, תוך התבססות על העדויות בשטח", סיכם נסירסקי את עמדתו, והפציר בכל המעורבים לחכות לפרסום הממצאים.

הפקחים צפויים להעביר תקציר למזכ"ל האו"ם באן קי מון, שאמר כי הוא רוצה לחכות עד להשלמת הדוח הסופי עוד לפני שהממצאים יוצגו בפני מועצת הביטחון של האו"ם. השלמת הדוח צפויה להגיע בימים הקרובים.