לקראת תקיפה: קרי והייגל יערכו שיחות ועידה עם סנאטורים

פקחי האו"ם עזבו, הסורים הודיעו שהם מוכנים לפעולה אמריקנית בכל רגע - ובארה"ב ממשיכות ההתייעצויות. שר החוץ ג'ון קרי ושר ההגנה צ'אק הייגל יקיימו בשעות הקרובות שיחות ועידה עם סנאטורים רפובליקנים ודמוקרטים בנוגע להתפתחויות בסוריה

דן עם הסנאטורים. קרי (AP)

בארה"ב ממשיכים בהתייעצויות בנוגע לתקיפה בסוריה: אחרי שאתמול הבהיר הנשיא אובמה שטרם החליט על פעולה צבאית נגד משטר אסד, אומר היום (שבת) גורם רשמי בבית הלבן כי שר החוץ ג'ון קרי ושר ההגנה צ'אק הייגל יקיימו שיחות ועידה עם עם סנאטורים דמוקרטים ורפובליקנים בנוגע לתגובת הממשל לשימוש בנשק כימי בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הגורם אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי השיחות הן "חלק מהתייעצויות הממשל בנוגע לשימוש בנשק כימי מצד משטרו של אסד ב-21 באוגוסט בפרברי דמשק". הוא הוסיף כי הן לא יהיו מסווגות.

קרי והייגל יקיימו שיחות ועידה עם כינוס של נציגי הדמוקרטים בסנאט ועם ועידת הרפובליקנים בסנאט. בפגישה ישתתפו גם גם ראש המודיעין הלאומי ג'יימס קלאפר, יועצת הנשיא לביטחון לאומי סוזן רייס והאדמירל ג'יימס וינפלד, שמשמש כסגן יו"ר המטות המשולבים. דובר בית הנבחרים ג'ון בוהנר דיווח כי מחר (א') ייערך תדרוך ביטחוני לחברי בית הנבחרים בנושא המצב בסוריה. התדרוך המסווג יתקיים בשעה 14:00 שעון ארה"ב.

מוקדם יותר צוטט גורם ביטחוני בכיר בסוריה בסוכנות הידיעות הצרפתית אומר כי ארצו "מצפה למתקפה אמריקנית בכל רגע". לדבריו, השלטונות והצבא במדינה מתכוננים לאפשרות של מתקפה אמריקנית בשטחם ומוכנים להגיב עליה.

התייעצות רחבה בנוגע למצב בסוריה (רויטרס)

פקחי האו"ם עזבו את סוריה

אחד הגורמים, שעל פי הדיווחים הביא לעיכוב בהחלטה לתקוף היה שהותם של פקחי האו"ם בסוריה, והבוקר דווח כי צוות הפקחים, שהגיע לדמשק על מנת לבדוק האם משטרו של אסד עשה שימוש בנשק כימי בפרברי הבירה הסורית, עזב את סוריה וחצה את הגבול ללבנון - כך על פי עדות שנמסרה לסוכנות הידיעות "רויטרס".

הפקחים, שהגיעו לסוריה לפני מספר ימים, סיימו לבצע את הבדיקות הנחוצות ואספו את הדגימות מהאזור במזרח דמשק בו בוצעה לכאורה המתקפה בנשק כימי שגבתה את חייהם של למעלה מאלף אזרחים סורים - כך על פי הדיווחים במדינה.

פקחי האו"ם מבקרים נפגעים מהתקיפה הכימית (רויטרס)

על פי עדויות שונות, הפקחים חצו את הגבול ושוהים כעת בלבנון, ומשם הם צפויים לעבור לאירופה, שם יימשך תהליך בחינת הממצאים. בסוף התהליך, צפוי האו"ם לפרסם הודעה רשמית שתקבע באופן חד משמעי האם נעשה שימוש בנשק כימי בתקיפה שהתקיימה לפני למעלה משבוע. במהלך הלילה הודיע מזכ"ל האו"ם באן קי מון כי התוצאות בדבר השימוש בנשק כימי בסוריה, צפויות להתקבל רק בעוד כשבועיים.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

המורדים: "ננצל את התקיפה האמריקנית"

פוטין: "אסד השתמש בנשק כימי? שטות גמורה"

אסד הבן: "כל כך רוצה שארצות הברית תתקוף כבר"

סוריה: "מצפים למתקפה בכל רגע"

ספינה אמריקנית שישית הגיעה לאזור

אובמה מהסס: "לא החלטתי אם לתקוף בסוריה" 

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"