גם הפליטים הסורים מתכוננים למתקפה

בעוד הלחימה בסוריה נמשכת, הפליטים שמצליחים לברוח מן התופת ממשיכים להתרכז בגבול הטורקי. מרביתם מקווים למתקפה אמריקנית שתפיל את שלטון אסד, אך חוששים מנקמת דם

עדיין לא ברור אם או מתי המערב יתקוף בסוריה, אבל עבור אלפי הפליטים הסורים שמתדפקים על הדלת הטורקית - הבריחה ממלחמת האזרחים היא הדבר החשוב ביותר. הם מחפשים מקלט ומתגוררים בכל מקום שבו אפשר להניח את הראש. בין הפליטים והפצועים מסתובבים גם אנשי הצבא הסורי החופשי - יריביו המרים של אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אחד מהם, אחמד, אירח את צוות חדשות 2 בביתו הלא גמור שהוא ומשפחתו השתלטו עליו בסמוך לגבול. אחמד מבקש רק דבר אחד - נקמה. "אני מתפלל לאלוהים שיפציצו אותו, בעזרת אללה יתקפו אותו", מספר אחמד.

שלושים אנשים גרים במבנה, בין לבין הם מראים את תמונות חבריהם לנשק ההרוגים. אלא שאחמד, שלחם במסגרת גדוד בשם "אנשי האמת", רק רוצה לחזור לסוריה, להשלים את מה שהחל בו לפני שנפצע.

"נלחמנו נגד מרגמות, רקטות, מטוסים עם כל אלה היו מתקיפים אותנו. כשהיינו יורים עליהם מרגמות, התחבאנו במקומות המסתור שלנו עד שהמטוסים עזבו, ואז היינו עושים מארבים לכוחות הרגליים שנכנסו", מעיד אחמד.

"אני חושב שברגע שבשאר ירגיש שהוא עומד ליפול - הוא יתקוף את כולם. אבל את ישראל הוא לא יתקוף. כי היא קרובה שלו, היא איתו",הוא מסכם.

 "תיזהרו מבעלי הזקן חסרי השפם", ייעץ טורקי אחד. הם אנשי ארגון "ג'בהת אל נוסרה",  קשרובים בתפיסת עולמם לאל קעידה. "אם יידעו שאתם ישראלים, אתם בבעיה", כך אמר. גם הם כמו אנשי צבא סוריה החופשי, מסתובבים ומחליפים כוחות - מי שנפצע מגיע לטיפול. "נפגעתי מרסיס של שירה טנק, גם בגוף וגם בראש", אמר פאהד ,פליט סורי שנמצא במזרח טורקיה.

הפליטים חוששים מכוחו של אסד

בגבול נמשך זרם הפליטים הבלתי נגמר. חלפני כספים זריזים מצוידים בכסף טורקי כבר ממתינים להם, אך מרבית הפליטי הם חסרי כל.

הם שומעים על התקיפה הקרובה, חוששים מהתקפות אסד וחוששים גם מהנשק הכימי. "הוא לא מבדיל בין אזרחים לבין חמושים או כל אחד אחר, לא חס על ילדים ולא על אף אחד. מי שמשתמש בסקאדים, משתמש בטנקים ומפיל מהאוויר חביות נפץ, משתמש גם בנשק כימי", מספר אחד הפליטים.

במעבר הגבול נוכחות מוגברת של כוחות צבא. צבא טורקיה העלה כוננות בימים האחרונים, משאיות צבאיות נכנסות ויוצאות כל העת והצבא מתגבר את חייליו הפרוסים לאורך הגבול. פעילות צבאית אמריקנית גם כן מתרחשת באזור, בבסיס חיל האוויר האמריקני. מטוסי תובלה מסוג הרקולס נוחתים וממריאים שם, במקום שפעילות מוגברת בו עשויה אולי לרמז על מועד התקיפה, אם תגיע.