ארדואן: "פעולה צריכה להביא להפלת אסד"

בוושינגטון מבהירים כי תקיפה צבאית תתמקד באתרי הנשק הכימי של המשטר הסורי, אך ראש ממשלת טורקיה מבהיר: "כל פעולה צריכה להביא להפלת שלטונו של אסד"

"להפיל את המשטר", ארדואן (רויטרס)

בעוד בממשל האמריקני משדרים חוסר החלטיות לגבי פעולה צבאית בסוריה, ומדגישים כי תקיפה תהיה נקודתית כלפי מאגרי הנשק הכימי, בטורקיה נשמעים קולות חדים וברורים יותר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש ממשלת טורקיה ארדואן אומר היום (ו') כי כל התערבות בנעשה בסוריה חייבת להביא לסוף שלטונו של הנשיא בשאר אסד. "זאת יכולה לקרות במתקפת בזק בתוך 24 שעות", הבהיר ארדואן.

"מה שחשוב כעת הוא להפסיק את שפיכות הדמים במדינה ולהחליש את המשטר עד שיחליט להרים ידיים", הדגיש ראש ממשלת טורקיה בשיחה עם כתבים שבה נשמע נחרץ לגבי עמדתו בנושא. טורקיה, הגובלת עם סוריה, הפכה למוקד עלייה לרגל למאות אלפי פליטים סורים הנמלטים מהאש הבוערת במדינה.

אובמה: "מאגרי הנשק מאיימים על בנות בריתנו"

ממתין להחלטה, אובמה (רויטרס)

דבריו מגיעים בניגוד מוחלט להצהרתו הרפה של הנשיא האמריקני אובמה שהבהיר כי לא החליט עוד אם לפעול בסוריה. "כפי שראיתם היום שחררנו את הערכתו שהמשטר הסורי ביצע תקיפה כימית שגרמה למותם של למעלה מ-1,000 בני אדם, בהם נשים וילדים", אמר אובמה. "מתקפה כזאת מהווה אתגר לעולם כולו, לא נוכל להשלים איתה. היא מאיימת על הביטחון הלאומי שלנו ושל השותפות שלנו באזור כמו ישראל, ירדן וטורקיה".

לדברי אובמה, השימוש התכוף של המשטר הסורי בנשק הכימי מסכן את ארצות הברית ואת שלום העולם כולו. "הדבר מעלה את הסיכוי של שימוש בנשק כימי בעתיד, אולי גם נגדנו", הבהיר הנשיא. "אנחנו רוצים לוודא שלא רק סוריה, אלא גם ארצות אחרות יבינו שהקהילה הבינלאומית לא מקבלת שימוש בנשק כימי".

"לא קיבלתי החלטה סופית לגבי הפעולות שאנחנו יכולים לקבל", הדגיש אובמה. "יש לנו טווח רחב של אפשריות. התייעצנו עם בעלות בריתנו, עם הקונגרס ועם כל הגורמים הרלוונטיים ואנחנו לא שוקלי פעולה שתכלול פעילות קרקעית בשטח".

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"