אובמה מהסס: "לא החלטתי אם לתקוף בסוריה"

הנשיא האמריקני אובמה משדר חוסר החלטיות וטוען כי עדיין לא החליט אם לפעול צבאית נגד סוריה. "הנשק שבידי המשטר מאיים על בנות בריתנו", הבהיר

האקדח המעשן כבר נמצא, אך הממשל האמריקני מהסס: הנשיא אובמה אומר היום כי עדיין לא התקבלה החלטה אם לתקוף את מאגרי הנשק שבידי המשטר הסורי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפגישה עם מנהיגי המדינות הבלטיות, אמר אובמה כי הנשק הכימי שבידי צבאו של אסד מאיים על ביטחונה של ארצו וביטחון בנות בריתה. אובמה הבהיר כי הוא לא מתכוון לשלוח כוח קרקעי למדינה, אלא לפעולות ממוקדות בלבד.

"כפי שראיתם היום שחררנו את הערכתו שהמשטר הסורי ביצע תקיפה כימית שגרמה למותם של למעלה מ-1,000 בני אדם, בהם נשים וילדים", אמר אובמה. "מתקפה כזאת מהווה אתגר לעולם כולו, לא נוכל להשלים איתה. היא מאיימת על הביטחון הלאומי שלנו ושל השותפות שלנו באזור כמו ישראל, ירדן וטורקיה".

לדברי אובמה, השימוש התכוף של המשטר הסורי בנשק הכימי מסכן את ארצות הברית ואת שלום העולם כולו. "הדבר מעלה את הסיכוי של שימוש בנשק כימי בעתיד, אולי גם נגדנו", הבהיר הנשיא. "אנחנו רוצים לוודא שלא רק סוריה, אלא גם ארצות אחרות יבינו שהקהילה הבינלאומית לא מקבלת שימוש בנשק כימי".

"לא קיבלתי החלטה סופית לגבי הפעולות שאנחנו יכולים לקבל", הדגיש אובמה. "יש לנו טווח רחב של אפשריות. התייעצנו עם בעלות בריתנו, עם הקונגרס ועם כל הגורמים הרלוונטיים ואנחנו לא שוקלי פעולה שתכלול פעילות קרקעית בשטח".

בוושינגטון מעריכים: תקיפה בתוך 48 שעות

על פי הערכות המגיעות מוושינגטון, ארה"ב תפתח במבצע צבאי ממוקד ב-48 השעות הקרובות, מבצע לפגיעה במאגרי הנשק הכימי שבידי המשטר הסורי. "כ-100 טילי טומהוק ישוגרו לעבר למעלה מ-50 מטרות ברחבי המדינה", הבהירו גורמים בכירים בממשל.

בנאום שנשא קרי הערב (ו'), הוא הבהיר כי אין בכוונת הנשיא להיכנס קרקעית לסוריה. "מגפיים אמריקניות לא ידרכו בסוריה", הבהיר קרי. "הנשיא אובמה היה ברור כשאמר שכל פעולה אפשרית נועדה לוודא שיהיה מחיר לשימוש ברוטלי ואלים בנשק להשמדה המונית".

הערכה: 50 מטרות יותקפו (רויטרס)

קרי: "המשטר הסורי השתמש בנשק כימי במקרים רבים"

"אנחנו יודעים שלמשטר אסד יש את התוכנית הגדולה ביותר במזרח התיכון לנשק כימי ואנחנו יודעים שהוא השתמש בו במקרים רבים נגד אזרחים", פתח קרי. "אנחנו יודעים שבמשך שלושה ימים לפני המתקפה צוות של ממשלת סוריה היה במקום וקיים הכנות ונאמר להם להיערך לתקיפה, לשים מסכות גז וחליפות אב"כ".

קרי הבהיר כי ארה"ב מכבדת את עבודת האו"ם, אך תפעל על פי צו מצפונה. "מה שנבחר לעשות קשור לביטחון הלאומי שלנו. אם נבחר לחיות בעולם שבו רוצח כמו אסד הורג את אזרחיו בגז - זה ימשך". בכך נפתח חלון ההזדמנויות לפני תקיפה אמריקנית בסוריה.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"