הערכה: פעולה בסוריה בתוך 48 שעות

זמן קצר לאחר נאומו של מזכיר המדינה האמריקני שבו הציג את האקדח המעשן שבידי ממשל אובמה, מבהירים גורמים בוושינגטון כי פעולה צבאית צפויה לצאת לדרך ביומיים הקרובים: "עשרות מטרות ייפגעו"

בדרך לתקיפה, ארה"ב (רויטרס)

על רקע נאומו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שבו הבהיר כי בכוונת הממשל האמריקני לפעול בסוריה, מעריכים גורמים בוושינגטון כי מתקפה תצא לדרך ב-48 השעות הקרובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי מתווה המתקפה שבכירים בממשל אובמה מעריכים, לפחות 100 טילי טומהוק יכו בלמעלה מ-50 מטרות בתוך סוריה - בפעולה שתביא לשיתוק של המשטר של הנשיא הסורי אסד להפעיל את יכולותיו הכימיות.

גם הנשיא אובמה התייחס היום לפעולה אפשרית והבהיר כי עדיין לא קיבל החלטה סופית כיצד לפעול. "כפי שראיתם היום שחררנו את הערכתו שהמשטר הסורי ביצע תקיפה כימית שגרמה למותם של למעלה מ-1,000 בני אדם, בהם נשים וילדים", אמר אובמה. "מתקפה כזאת מהווה אתגר לעולם כולו, לא נוכל להשלים איתה. היא מאיימת על הביטחון הלאומי שלנו ושל השותפות שלנו באזור כמו ישראל, ירדן וטורקיה".

חוסר החלטיות, אובמה (רויטרס)

לדברי אובמה, השימוש התכוף של המשטר הסורי בנשק הכימי מסכן את ארצות הברית ואת שלום העולם כולו. "הדבר מעלה את הסיכוי של שימוש בנשק כימי בעתיד, אולי גם נגדנו", הבהיר הנשיא. "אנחנו רוצים לוודא שלא רק סוריה, אלא גם ארצות אחרות יבינו שהקהילה הבינלאומית לא מקבלת שימוש בנשק כימי".

נמצא האקדח המעשן, קרי (רויטרס)

בנאום שנשא קרי הערב (ו'), הוא הבהיר כי אין בכוונת הנשיא להיכנס קרקעית לסוריה. "מגפיים אמריקניות לא ידרכו בסוריה", הבהיר קרי. "הנשיא אובמה היה ברור כשאמר שכל פעולה אפשרית נועדה לוודא שיהיה מחיר לשימוש ברוטלי ואלים בנשק להשמדה המונית".

"אנחנו יודעים שלמשטר אסד יש את התוכנית הגדולה ביותר במזרח התיכון לנשק כימי ואנחנו יודעים שהוא השתמש בו במקרים רבים נגד אזרחים", פתח קרי. "אנחנו יודעים שבמשך שלושה ימים לפני המתקפה צוות של ממשלת סוריה היה במקום וקיים הכנות ונאמר להם להיערך לתקיפה, לשים מסכות גז וחליפות אב"כ".

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"