בדרך לתקיפה בסוריה: "אין טעם לחכות לאו"ם, רק ההיסטוריה תבחן אותנו"

מזכיר המדינה האמריקני הבהיר במסיבת עיתונאים כי בידי הבית הלבן האקדח המעשן שמשטר אסד השתמש בנשק כימי. "מעריכים את עבודת האו"ם, אבל נפעל על פי האינטרסים שלנו", הבהיר קרי. הצטרפו לשידור החי

האקדח המעשן נמצא: "ההיסטוריה תשפוט אותנו, אם נעצום עיניים ולא נפעל" - כך מסר הערב (ו') בהודעה מיוחדת מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שפירסם פרטים מבדיקת ארה"ב על הנעשה בסוריה. בנאום היסטורי ונוקב הפנה קרי אצבע מאשימה למשטר אסד והבהיר כי בידי ארצו הוכחות לשימוש המשטר הסורי בנשק כימי נגד אזרחי המדינה. את נאומו של קרי העברנו כאן בחדשות 2 באינטרנט בשידור ישיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קרי הבהיר כי ארה"ב מכבדת את עבודת האו"ם, אך תפעל על פי צו מצפונה. "מה שנבחר לעשות קשור לביטחון הלאומי שלנו. אם נבחר לחיות בעולם שבו רוצח כמו אסד הורג את אזרחיו בגז - זה ימשך". בכך נפתח חלון ההזדמנויות לפני תקיפה אמריקנית בסוריה. "אנחנו יודעים שלמשטר אסד יש את התוכנית הגדולה ביותר במזרח התיכון לנשק כימי ואנחנו יודעים שהוא השתמש בו במקרים רבים נגד אזרחים", פתח קרי. "אנחנו יודעים שבמשך שלושה ימים לפני המתקפה צוות של ממשלת סוריה היה במקום וקיים הכנות ונאמר להם להיערך לתקיפה, לשים מסכות גז וחליפות אב"כ".

קרי: אסור לעצום עיניים (AP)

קרי פירט את נתוני הדוח שהחליטו לפרסם: "לפחות 1,429 אזרחים סורים, בהם 426 ילדים נהרגו משק כימי". לדבריו, הרקטות נורו מהשטח שנמצא בשליטת אסד למקום בו שולטים המורדים הסוריים. עוד הוא מציין כי מעדויות אנשי הרפואה בסוריה - רופאים ואחיות - הפצועים לא הגיעו עם פציעות מכדורים, חבלות, או פציעות מהסוג הזה. "על הסדינים הלבנים שעטפו את הגופות שהיו על הרצפה לא נמצאה טיפת דם".

"אני בעצמי התקשרתי לאחר המתקפה שר החוץ הסורי ואמרתי לו שאם אין למשטר מה להסתיר עליהם לתת לפקחי האו"ם להיכנס למדינה ולתת להם גישה בלתי מוגבלת כדי שהם יספרו את הסיפור", המשיך קרי. "למרות זאת במשך ארבעה ימים הפגיז הצבא הסורי את השכונות בפרברי דמשק כדי להעלים ראיות. הם הפציצו בלוק אחרי בלוק בקצב גדול פי ארבע ממה שעשו קודם". 

"המשטר הסורי אחראי" (רויטרס)

"האם אסד יכול להמית בגז אלפים מבני עמו ללא עונש?"

מזכיר המדינה הציב שאלות קשות בפני הציבור האמריקני ואמר שההיסטוריה תבחן את הפעולות הקרובות: "השאלה היא לא האם אנחנו יודעים מה קרה שם, אלא מה נעשה בעניין הזה. האם יעשו בעתיד פשעים חמורים שהיה בכוחנו למנוע? תמיד דיברנו נגד התעלמות מפשעים שקורים סביבנו, התרענו מפני שתיקה. חשוב שהקהילה הבינלאומית כולה נפעל נגד הנשק הנורא הזה".

בהמשך דבריו התייחס קרי להשלכות שעלולות להיות לחוסר פעולה: "יש שלל אמנות בינלאומית נגד השימוש בנשק כימי, שאפילו אירן, עיראק ולבנו חתומות עליהן. זה חשוב לביטחון שלנו ושל חברותינו הקרובות שחיות ליד מקור הסכנה. העולם עוקב אחרינו - הם רוצים לראות אם ארצות הברית מתכוונת למה שהיא אומרת. מה שנחליט לעשות או לא - חשוב מאוד לביטחון שלנו. אנחנו מדברים על הסיכונים בלעשות משהו, באל גם לא לעשות משהו הוא סיכון - אולי גדול אף יותר. האם אסד יכול להמית בגז אלפים מבני עמו ללא עונש?".

"אם לא נגיב הנחישות שלנו תיבחן ללא סוף על ידי אחרים שיבחנו אם הם יכולים לעשות את אותו הדבר. זה חשוב כלפי אירן, חיזבאללה, צפון קוריאה וכלפי כל קבוצת טרור אחרת שתשקול שימוש בנשק המוני. הם יבחנו האם אסד נאלץ להפסיק את פעולותיו או האם העולם עמד מנגד".

"בלי טיפת דם על הסדינים" (רויטרס)

"מעריכים את עבודת האו"ם, אבל נפעל על פי הערכים שלנו"

"יש לנו נשיא שעושה את מה שהוא אומר שהוא יעשה, מה שקרה בעירק ובאפגניסטן לא יחזור על עצמו", הדגיש קרי. "כל החלטה שתתקבל לא תכלול מגפיים אמריקניים על קרקע סורית. הנשיא אובמה היה ברור כשאמר שכל פעולה אפשרית נועדה לוודא שיהיה מחיר לשימוש ברוטלי ואלים בנשק להשמדה המונית".

"אנחנו מעריכים את עבודת האו"ם - יש לנו הרבה כבוד לפקחים האמיצים שמול כל הקשיים ביצעו את עבודתם, אבל נפעל על פי הערכים שלנו", הדגיש קרי. "הנשיא היה ברור, כל פעולה שהוא אולי יחליט לקחת, תבטיח שיהיה מחיר לשימוש בנשק בהשמדה המונית. החקירה של האו"ם לא יכולה לאשר מי השתמש בנשק כימי, זה לא המנדט שלו".

סוריה" נעשה שימוש בנשק כימי (רויטרס)

קרי הדגיש: "מה שנעשה בסוריה זה פשע נגד המצפון ונגד האנושות. הנורמות של הקהילה הבינלאומית חשובה לאמינות שלנו בעולם". 

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"