דיווח: חלק מהפקחים עוזבים

עפ"י הדיווחים בדמשק, חלק ממשלחת האו"ם שחיפשה הוכחות לשימוש בנשק כימי בסוריה החלה לצאת מהמדינה, בהם ראש הצוות. עם זאת, אחרים נשארו להמשיך לאסוף עדויות ויצאו לבית החולים בעיר

כלי תקשורת בעולם דיווחו כי חלק מצוות פקחי האו"ם שנשלחו לסוריה לבחינת סוגיית השימוש בנשק כימי עזבו את בית המלון בדמשק בו הם שוהים בדרכם לעזוב את המדינה. על פי ההערכות, עזיבת הפקחים מקרבת עוד יותר את התקיפה האמריקנית המתוכננת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשבוע האחרון הגיעו הפקחים לפרברי דמשק בכדי למצוא הוכחות לשימוש בנשק כימי במהלך הקרבות הקשים בהם נפגעו מאות אזרחים. בין הפקחים שעוזבים את סוריה גם נציגת האו"ם הבכירה לענייני נשק, אנג'לה קיין.

בשלב זה, צפויים להישאר בסוריה מספר צוותים מצומצם על מנת להשלים את הבדיקות באזורי הקרבות. מזכ"ל האו"ם באן קי מון הודיע כי קיימת אפשרות שהצוותים ישובו לסוריה, זאת לאחר הצגת ממצאיהם בפני מועצת הביטחון במהלך השבת.

במקביל, סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה מפי עדי ראייה כי פקחים אחרים עושים דרכם לבית חולים בדמשק הנמצא באזור שבו שולט הנשיא אסד. הצוותים צפויים ככל הנראה לשוחח עם רופאים המטפלים בפצועים בבית החולים. לדברי עדי הראייה, הפקחים לא נשאו אפודי מגן, עובדה המלמדת על כך שלא חלפו קודם לכן באזורים הנשלטים על ידי המורדים.

בהקשר זה, קרא היום (ו') נשיא צרפת פרנסואה הולנד שלא לפעול בסוריה עד למציאת ההוכחות לשימוש בגז. לדברי הולנד, יש להמתין בקבלת החלטה בעניין התקיפה עד שתימצא עדות לכך שבמהלך הקרבות נעשה שימוש בנשק כימי שתצדיק מהלך שכזה. עם זאת הוא הבהיר כי ארצו תומכת בהענשה של סוריה, חרף התנגדותה של בריטניה.

"נמשיך בהרכבת קואליציה שתתמוך בתקיפה", ה (רויטרס)

 הייגל: "נפעל בשיתוף פעולה בינלאומי"

 שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הבהיר הבוקר כי ארצות הברית תמשיך בפעולות ליצירת קואליציה בינלאומית שתתמוך בתקיפה בסוריה. הייגל, השוהה בימים אלה בפיליפינים, אמר כי ארצות הברית נחושה בכוונתה להשיג תמיכה למהלך צבאי בסוריה, זאת לאחר שבבריטניה הצביע הפרלמנט נגד מהלך שכזה. "מטרתו של הממשל ושל הנשיא אובמה עצמו היא לוודא שכל החלטה שתתקבל או תתבצע תיעשה בשיתוף פעולה בינלאומי", ציין.

הייגל אף הוסיף כי למרות שהפרלמנט הבריטי הצביע הלילה נגד התערבות צבאית בסוריה, ארצות הברית תמשיך לקיים התייעצויות עמה בכדי להמשיך ולבחון את המצב. "הגישה שלנו היא להמשיך ולהרכיב את הקואליציה הבינלאומית שתפעל יחד", אמר. "אני חושב שהדבר ניכר באופן שבו מדינות רבות מביעות בפומבי את עמדתן נגד השימוש בנשק כימי באזור".

מנגד, ה"ניו יורק טיימס" דיווח מוקדם יותר הלילה, כי בכירים בממשל האמריקני הודיעו כי ארה"ב מוכנה לתקוף לבדה בסוריה. הגורמים טענו כי בארה"ב ממתינים לעזיבת פקחי האו"ם את שטח סוריה, בכדי להוציא לפועל מתקפה אפשרית.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"