גם בטורקיה נערכים לתקיפה אפשרית

במדינה לה גבול משותף עם סוריה, מתכוננים לאפשרות שהמערב יצא לפעולה צבאית נגד אסד. ככל שמתרבים הדיווחים לקראת מתקפה אמריקנית, גובר זרם הפליטים הנמלטים מארצם. על פי ההערכות: מספר הפליטים עולה על כמליון וחצי, והוא עוד עשוי לגדול

גם בטורקיה נערכים למתקפה האמריקנית על סוריה, וככל שעובר הזמן וגדלות הציפיות, גדל גם זרם הפליטים הסורים לטורקיה. המספרים הרשמיים מדברים על 220 אלף בני אדם, אבל בפועל ישנם כחצי מיליון פליטים סורים שמתרכזים באותם עיירות גבול, ומחנות פליטים סמוך לגבול ובתוך טורקיה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאורכו של הגבול המשותף בין המדינות מנסים סורים לברוח מהמדינה באמצעות סייענים טורקים. המשפחות הסוריות חוצות את הגבול, ושם הם נפגשות עם הכוחות הצבאיים המוודאים כי הם אינם חמושים, ושאין להם כוונות זדון. לאחר מכן, הם מגיעים לתוך טורקיה, לחיי פליטות הרחק מהמלחמה במולדת.

כל שעל הפליטים הנמלטים לעשות, הוא להגיע אל הגבול ולהמתין לרגע הנכון. הם נושאים על גבם מעט חפצים שהצליחו להציל וחוצים בנתיבי הברחה לאור יום. הפליטים עולים על רכבים שמארגנים המבריחים מבעוד מועד, והולכים אל עתיד לא ברור, אבל לפחות בטוח.

השלטונות בטורקיה מצדם, אינם שמחים מהנעשה ואף מוטרדים מזרם הפליטים הגובר לשטחם. מנגד, נאלצים שם להתמודד עם סיפורו האישי של כל פליט ופליט, שלעתים אף חוששים ממעשי נקמה מצד משטרו של אסד

מתכונן לתקיפה אמריקנית. ארדואן, ארכיון (רויטרס)

פליט סורי: "אין באסד כלום. אין לו מוסר ואין לו מצפון"

פליט סורי שעבר את גדר הגבול לתוך טורקיה, סיפר כי הוא לא אופטימי. "אין בבשאר כלום. אין לו מוסר, אין לו מצפון, אין לו רגשות. כלום. לצערי, גם לא ייצא מהתקפה אמריקנית כלום.", אמר. על פי הערכות, צבא טורקיה לא ישתתף באופן פעיל בתקיפה. אבל הטורקים יעניקו סיוע לוגיסטי צבאי ועזרה הומאניטארית לפליטים.

ויש גם כאלה שרוצים לחזור לסוריה. מי שהמצב הכלכלי הקשה בטורקיה הכריע אותו, מעדיף לשוב הביתה למרות הסיכון. אבל המארחים לא אוהבים לשמוע את זה. אלא שלמרות הדיווחים על פשעי המשטר הסורי בכפרי העלאווים, בני העדה של בשאר, מביעים תמיכה בלתי מסויגת ברודן הסורי. תמונותיו מוצעות למכירה באתרי תיירות, ותומכיו אומרים לנו שהוא ישרוד את המתקפה.

"הוא לא הורג ילדים ולא אף אחד", סיפר אחד מתומכי הנשיא. "הם (המורדים) אלה שטובחים, הם אלה שעושים את זה", סיפר.

אם מישהו מחפש אינדיקציה לרצינות שבה לוקחים בטורקיה את איומי דמשק, הוא ימצא אותה במעבר הגבול. הטורקים שולחים לגבול פקחים וציוד נגד לוחמה כימית, לכל מקרה שלא יבוא. למרות שהסיכוי שבשאר אל אסד יחליט לתקוף את טורקיה, ובמיוחד בנשק כימי - נמוך במיוחד, בטורקיה לא לוקחים סיכונים.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

הערכה: פעולה בסוריה תוך 48 שעות

בדרך לתקיפה: "ההיסטוריה תבחן אותנו"

האו"ם: ייקח זמן לנתח את הראיות

"אחיו של אסד הורה על התקיפה"

"ארה"ב מוכנה לתקוף לבד"

בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"