בריטניה: לתקוף רק בהסכמה רחבה

המחוקקים הבריטים דנים בשאלות המכריעות: האם לתקוף, ומתי, החלטה שעשויה להביא את אובמה להכריע סופית. גרמניה רוצה תגובה מהירה, צרפת מעדיפה פתרון פוליטי

לקראת תקיפה בסוריה: הפרלמנט הבריטי מכונס בשעה זו (ה') בלונדון לדיון בסוגייה הבוערת, וראש הממשלה קמרון הביע את התנגדותו הנחרצת לתקיפה נגד משטרו של בשאר אסד "ללא רוב מוחץ במועצת הביטחון של האו"ם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יהיה זה בלתי יתואר לתמוך במהלך צבאי בסוריה אם ישנה התנגדות גורפת במועצת הביטחון של האו"ם", אמר קמרון לחברי הפרלמנט. מוקדם יותר שוחחה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עם נשיא רוסיה פוטין, ודחקה בו לתמוך במועצת הביטחון של האו"ם בתגובה "מהירה" ובינלאומית למלחמת האזרחים בסוריה. עם זאת, השניים הבהירו כי הם חושבים שהקונפליקט יכול להיפתר בדרכים פוליטיות.

צרפת: "יש למצוא פתרון פוליטי"

מוקדם יותר דווח כי באירופה מנסים להרגיע את הרוחות לגבי האפשרות של תקיפה בסוריה, כשנשיא צרפת הולנד אמר כי יש למצוא פתרון פוליטי לנעשה במדינה.

הולנד אמר בשיחה עם כתבים כי "צריך לגבש פתרון פוליטי, אבל זה יכול לקרות רק אם הקהילה הבינלאומית יכולה לשים סוף להסלמה באלימות בסוריה, שהמתקפה הכימית שבוצעה בדמשק היא רק דוגמה לה, ואם תהיה תמיכה טובה יותר באופוזיציה לאסד".

"יש לעשות הכל בשביל פתרון, אך זה ייקרה רק אם הקואליציה הסורית (ארגון אופוזיציה) מסוגלת להוות אלטרנטיבה עם הכוח הנדרש, בעיקר מצבאה", הוסיף לאחר שנפגש עם ראש הקואליציה הלאומית הסורית, שנחשב לאחד מארגוני האופוזיציה המרכזיים המתנגדים לאסד.

הלילה ייערך תדרוך מיוחד לחברי הקונגרס האמריקני בנוגע למצב בסוריה ולהתפתחויות לקראת תקיפה אפשרית. בתרוך ישתתפו בכירי מערכת הביטחון והמודיעין האמריקנית בהם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שר ההגנה צ'אק הייגל, היועצת לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, סוזן רייס וראש שירותי המודיעין ג'יימס קלאפר.