דיווח: "אין ראיה שאסד הורה על מתקפה כימית"

פקידים אמריקנים אמרו ל"ניו יורק טיימס" כי אין "אקדח מעשן" שמאפשר לקבוע שאסד נתן את ההוראה לשגר טילים כימים לפרברי דמשק, אך הדגישו כי האחריות היא עליו. נשיא ארה"ב אובמה אמר הלילה כי הוא טרם החליט על תקיפה, אך הבהיר כי אסד בוודאות השתמש בנשק כימי

טיפול בנפגע מההתקפה, השבוע (רויטרס)

אין "אקדח מעשן" שמקשר בין נשיא סוריה בשאר אסד למתקפה הכימית בדמשק - כך אמרו הלילה פקידים אמריקנים לעיתון "ניו יורק טיימס", תוך שהם מנסים להנמיך את הציפיות על דוח המודיעין שצפוי להתפרסם בקרוב, בהוראת נשיא ארה"ב ברק אובמה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הפקידים טענו כי המידע שבידיהם לא כולל תיעוד של תקשורת ספציפית בין בכירי ממשל סורים למפקדים בשטח, אך הבהירו שגם אם אין ראיות לכך שאסד הוא זה שנתן את ההוראה לתקוף בטילים כימיים, הוא זה שנושא באחריות ועליו לתת את הדין.

"המפקד העליון של כל צבא הוא האחראי בלעדי להחלטות שהתקבלו בהנהגה שלהם", אמרה סגנית דוברת מחלקת המדינה האמריקנית. "גם אם הוא לא זה שלוחץ על הכפתור".

"טרם החלטתי". הנשיא אובמה (AP)

אובמה: טרם החלטתי לגבי תקיפה

בצל הדברים האלה, נשיא ארה"ב ברק אובמה ניסה הלילה להרגיע מעט את הרוחות, זאת לאחר שבריטניה הודיעה אתמול שתחכה למסקנות צוות הפקחים של האו"ם לפני נקיטת פעולות צבאיות בסוריה. "טרם החלטתי לגבי תקיפה", אמר בריאיון לרשת הטלוויזיה האמריקנית PBS. עם זאת, הוא אמר כי אסד בוודאות השתמש בנשק כימי.

הוא הוסיף כי במקרה ותיערך תקיפה שכזו, מטרתה תהיה אך ורק למנוע ממשטר אסד לעשות שימוש עתידי בנשק כימי. "אנו אומרים בצורה ברורה והחלטית - תפסיקו לעשות את זה. לאמירה זו יכולה להיות השפעה ארוכת טווח על הביטחון הלאומי שלנו".

אובמה הדגיש כי לא יקבל את המצב הנוכחי בסוריה. "אנחנו מבינים את הדברים האיומים שקורים בסוריה מזה תקופה. משטר אסד הורג עשרות אלפים מאזרחיו, והמצב רק הולך ומחריף. למרות שמה שקורה בסוריה זה טראגי, וקראתי לאסד לעזוב, הסקתי שמעורבות צבאית ישירה לא תסייע למצב ולכן היינו מאוד מאופקים צבאית ומאוד תקיפים דיפלומטית".

במקביל, בכירי הקונגרס האמריקני יקבלו היום סקירה מקיפה של המצב בסוריה מפי אנשי ממשל אובמה, בעקבות תלונות של המחוקקים כי הנשיא "לא מתחשב בדעתם". יועציו של אובמה יתדרכו סנאטורים וחברי בית נבחרים בכירים מהמפלגה הדמוקרטית והרפובליקנית, בהתאם לחובתו של הנשיא להתייעץ עם חברי הקונגרס. רבע מחברי בית הנבחרים חתמו על עצומה בקריאה לנשיא לשמוע את דעתם בנושא התגובה האמריקנית נגד סוריה.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

הקבינט אישר גיוס מילואים מצומצם

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

השאלה היומית: כיצד לנהוג בעת נפילת טיל כימי?

תורי ענק בתחנות החלוקה: "מחכים שעות כדי לקבל מסכה"