אובמה: "טרם החלטתי לגבי תקיפה"

נשיא ארה"ב ברק אובמה התראיין הלילה לרשת הטלוויזיה האמריקנית PBS, ואמר כי הוא עוד לא החליט לגבי תקיפה בסוריה. "עוד לא החלטתי, אבל אם תהיה תקיפה, מטרתה תהיה אך ורק למנוע מסוריה שימוש עתידי בנשק כימי", אמר בראיון

לא החליט לתקוף. אובמה, ארכיון (AP)

הנשיא ברק אובמה התייחס הלילה (ה'), במסגרת ראיון לרשת הטלוויזיה PBS, לתקיפה אפשרית בסוריה ואמר כי הוא "עוד לא קיבל החלטה בנוגע לתקיפה אמריקנית במדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אובמה הוסיף כי במקרה ותבוא תקיפה שכזו, מטרתה תהיה אך ורק למנוע ממשטר אסד לעשות שימוש עתידי בנשק כימי. "אנו אומרים בצורה ברורה והחלטית - תפסיקו לעשות את זה. לאמירה זו יכולה להיות השפעה ארוכת טווח על הביטחון הלאומי שלנו".

אובמה הדגיש כי לא יקבל את המצב הנוכחי בסוריה. "אנחנו מבינים את הדברים האיומים שקורים בסוריה מזה תקופה. משטר אסד הורג עשרות אלפים מאזרחיו, והמצב רק הולך ומחריף. למרות שמה שקורה בסוריה זה טראגי, וקראתי לאסד לעזוב, הסקתי שמעורבות צבאית ישירה לא תסייע למצב ולכן היינו מאוד מאופקים צבאית ומאוד תקיפים דיפלומטית".

יותר מאלף הרוגים בהתקפה. ארכיון (רויטרס)

אובמה: "אין לנו ספק שאסד הוא שהתמש בנשק הכימי"

הנשיא הודה בראיון, שוב, כי אין ספק שאסד הוא שעשה שימוש בנשק הכימי בשבוע שעבר. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שנשק כזה ייפול לאויבים שלנו. הנשק הזה צריך להישאר במקומו, ואיש אינו טוען שלא השתמשו בנשק הזה בסוריה. אנחנו לא מאמינים שלאופוזיציה יש את הכלים להשתמש בנשק כימי כזה. אנחנו מאמינים שהמשטר הסורי השתמש בו לכן אנחנו מדברים עם בעלות בריתנו ועם הקהילה הבינלאומית ועלינו לוודא כי כל נאכפות הנורמות הבינלאומיות", אמר.

הריאיון עם אובמה מתפרסם מספר שעות לאחר הודעתה של בריטניה, לפיה היא מעוניינת לראות את ממצאי פקחי האו"ם בטרם תיתן גיבוי לכל פעולה צבאית במדינה - מהלך שעשוי לעכב את התקיפה. היום בצהריים יתקיים דיון חירום בפרלמנט הבריטי שאמור לדון באישור התקיפה, ובמידה ותאושר, התקיפה תוכל להתבצע בכל עת.

מוקדם יותר הבהיר גורם אמריקני בכיר בשיחה עם רשת אן.בי.סי כי תקיפה בסוריה היא כבר לא שאלה של האם, אלא מתי. "עברנו את נקודת האל-חזור", אמר. "צפויה בקרוב מתקפה בכדי להעניש את סוריה על שהשתמשה בנשק כימי".

בשיחה שערכו קנצלרית גרמניה מרקל וראש ממשלה בריטניה קמרון, הסכימו השניים כי "סוריה אינה יכולה לחמוק מעונש". במקביל, התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון שהוגדר בלתי-פורמאלי, ועניינו מתקפה צבאית אפשרית מצד המערב על סוריה, שנקטע באמצע בשל נטישתם את האולם של נציגי רוסיה וסין, שהזהירו כי לכל תקיפה שכזו יהיו "השלכות קטסטרופליות".

אמש שוחחו גם נשיא רוסיה פוטין ומקבילו האירני רוחאני, והסכימו כי שימוש בנשק כימי בסוריה הוא דבר "לא מקובל", אך למרות זאת הביעו את התנגדותם המשותפת לכל התערבות צבאית בסוריה.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

מאות ממתינים בתור לערכות מגן

אובמה: "טרם החלטתי לגבי תקיפה"

בריטניה מעכבת התקיפה: "רוצים הוכחות"

אנשי ממשל אובמה יעדכנו את הקונגרס על סוריה

הקבינט אישר גיוס מילואים מצומצם

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

השאלה היומית: כיצד לנהוג בעת נפילת טיל כימי?

תורי ענק בתחנות החלוקה: "מחכים שעות כדי לקבל מסכה"

חשש בצה"ל: מלאי ערכות המגן ייגמר בקרוב

הרמטכ"ל על סוריה: "הציבור בישראל יכול להיות רגוע"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"

ראשי ערים בצפון: "תושבים בלחץ - סוריה בטוח תתקוף"

סוריה: "קרי משקר ומזייף ראיות"; דיווח: בריטניה נערכת למתקפה