בריטניה מעכבת התקיפה: "רוצים הוכחות"

ממשלת בריטניה מבקשת להמתין להוכחות של פקחי האו"ם בטרם תתמוך ותשתתף בפעולה צבאית נגד סוריה, מה שעשוי לעכב את התקיפה. גרמניה: סוריה חייבת להיענש. בכיר אמריקני מבהיר: "עברנו את נקודת האל-חזור", אמר

בעולם ממתינים למועד שבו יורה נשיא ארצות הברית לתקוף בסוריה, ואילו בריטניה הודיעה הלילה (ד') כי היא מעוניינת לראות את ממצאי פקחי האו"ם בטרם תתן גיבוי לכל פעולה צבאית במדינה - מהלך שעשוי לעכב את התקיפה. מוקדם יותר הבהיר גורם אמריקני בכיר בשיחה עם רשת אן.בי.סי כי תקיפה בסוריה היא כבר לא שאלה של האם, אלא מתי. "עברנו את נקודת האל-חזור", אמר. "צפויה בקרוב מתקפה בכדי להעניש את סוריה על שהשתמשה בנשק כימי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשיחה שערכו קנצלרית גרמניה מרקל וראש ממשלה בריטניה קמרון, הסכימו השניים כי "סוריה אינה יכולה לחמוק מעונש". במקביל, התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון שהוגדר בלתי-פורמאלי, ועניינו מתקפה צבאית אפשרית מצד המערב על סוריה, שנקטע באמצע בשל נטישתם את האולם של נציגי רוסיה וסין, שהזהירו כי לכל תקיפה שכזו יהיו "השלכות קטסטרופליות".

הערב שוחחו גם נשיא רוסיה פוטין ומקבילו האירני רוחאני, והסכימו כי שימוש בנשק כימי בסוריה הוא דבר "לא מקובל", אך למרות זאת הביעו את התנגדותם המשותפת לכל התערבות צבאית בסוריה.

המשך לוח הזמנים הדיפלומטי בדרך לתקיפה עובר דרך שתי נקודות מרכזיות: מועצת הביטחון של האו"ם עשויה לחדש בהמשך הלילה את הדיון בנושא שנקטע הערב. מחר בצהריים (שעון ישראל) יתקיים דיון חירום בפרלמנט הבריטי שאמור לדון באישור התקיפה. זמן קצר לאחר כינוס מועצת הביטחון של האו"ם, הודיעה בריטניה כי היא רוצה לראות את ממצאי הפקחים של האו"ם בטרם תתן גיבוי לכל פעולה צבאית בסוריה.

ראש ממשלת סוריה: "נפתיע כמו שהפתענו במלחמת יום הכיפורים"

גם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב קרא הערב למועצת הביטחון שלא לקבל החלטה בנוגע לסוריה לפני שהפקחים של האו"ם יעבירו את הדיווח שלהם על השימוש בנשק כימי. מנגד, במחלקת המדינה האמריקנית אמרו שאין לאפשר לסוריה להתחבא מאחורי רוסיה במועצת הביטחון של האו"ם.

נציגי רוסיה וסין נטשו הדיון (חדשות 2)

מוקדם יותר היום אמר ראש ממשלת סוריה ואיל נאדר אל-חלקי, כי ארצו "תפתיע את מי שיתקוף אותה - בדיוק כמו שהפתיעה את ישראל במלחמת יום הכיפורים".

אמש ציטטה סוכנות הידיעות האירנית "פארס" קצין בכיר בצבא הסורי, שאמר: "אם דמשק תותקף - תל אביב תיפגע". בניגוד להצהרתו הלוחמנית, הגורמים הסורים הרשמיים דווקא מקפידים שלא להתבטא בנוגע לישראל. גם שר החוץ הסורי שכינס אתמול מסיבת עיתונאים נזהר מלתת הצהרה שכזאת.

הקצין הבכיר, שביקש להישאר בעילום שם, שלח גם מסר לארה"ב ולבנות בריתה ואמר כי סוריה הכינה עצמה במשך שלוש שנים לעימות, בהתאם לכל התרחישים האפשריים: "תהיה זו טעות וטיפשות לחשוב שסוריה תקרוס עם נפילתם של ארבעה טילים ופגזים עליה".

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

מאות ממתינים בתור לערכות מגן

אובמה: "טרם החלטתי לגבי תקיפה"

בריטניה מעכבת התקיפה: "רוצים הוכחות"

אנשי ממשל אובמה יעדכנו את הקונגרס על סוריה

הקבינט אישר גיוס מילואים מצומצם

חמנאי מזהיר את ארה"ב : "תקיפה בסוריה תמיט אסון על האזור"

השאלה היומית: כיצד לנהוג בעת נפילת טיל כימי?

תורי ענק בתחנות החלוקה: "מחכים שעות כדי לקבל מסכה"

חשש בצה"ל: מלאי ערכות המגן ייגמר בקרוב

הרמטכ"ל על סוריה: "הציבור בישראל יכול להיות רגוע"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"

ראשי ערים בצפון: "תושבים בלחץ - סוריה בטוח תתקוף"

סוריה: "קרי משקר ומזייף ראיות"; דיווח: בריטניה נערכת למתקפה