סבא"א: שיחות עם אירן על תוכנית הגרעין בספטמבר

נציגי ממשלתו של הנשיא המוגדר מתון חסן רוחאני יגיעו לסבב שיחות ראשון עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בעוד כחודש. במערב מקווים שעם ההנהגה החדשה אירן תציג קו מפויס יותר, אבל על פי סוכנות הידיעות רויטרס, דוח שאמור להתפרסם בימים הקרובים מצביע דווקא על המשך המאמצים של טהרן להעשרת אורניום

האם אירן תשנה מדיניות? (רויטרס)

בצל המתיחות בסוריה וההכנות לתקיפה, פרסמה היום (ד') הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הודעה, שלפיה ייערך בסוף ספטמבר סבב שיחות עם אירן בנושא תכניתה הגרעינית - הראשון מאז בחירתו של הנשיא הנחשב מתון חסן רוחאני. על פי ההודעה, הפגישה נקבעה ל-27 בספטמבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה השבוע כי דוח הסוכנות לאנרגיה אטומית, שיפורסם בימים הקרובים, קובע שאירן ממשיכה בפיתוח תכנית הגרעין. דיפלומט מערבי בכיר בווינה אמר לרויטרס כי הדוח החדש מציין שטהרן מגבירה את מאמציה להעשיר אורניום.

אירן מדברת בשני קולות

על פי אותו הדוח, אירן גם החלה לייצר דלק לכור המים הכבדים בערק, שמהווה מסלול גרעיני מקביל למסלול האורניום המוכר ומתרכז בייצור פלוטוניום. שני הנתונים האלה מדאיגים את הקהילה הבינלאומית כי הם מעידים שהאיראנים פועלים להשגת נשק גרעיני בשני המסלולים באותו זמן. מצד שני, הדיפלומט אמר שהדוח יכיל נתונים נוספים המעידים שאיראן מגבילה את כמות החומר הגרעיני שברשותה, מהלך שעשוי "לקנות זמן" לקראת משא ומתן עם המעצמות.

אם הפרסומים נכונים, מסקנות שכאלה יספקו תמונה מורכבת על תוכנית הגרעין האירנית בעידן של הנשיא החדש חסן רוחאני, שמבקש לשפר את יחסי החוץ של אירן עם הקהילה הבינלאומית ולהציג קו מתון יותר לעומת השלטון הקודם.

בדוח נטען עוד כי אירן ממשיכה להתקין צנטריפוגות מהדור הבסיסי ER1 וגם מהסוג המתקדם יותר - ER2M. הצנטריפוגות מסתובבות במהירות כדי להעשיר את האורניום ברמה מספקת - גם לחימוש נשק גרעיני וגם לכורים אזרחיים.