דיווח בארה"ב: "סוכנויות המודיעין יפרסמו ראיות לשימוש בנשק כימי"

הטבעת סביב צווארו של אסד מתהדקת: גורמים בממשל אובמה סבורים כי בידי רשויות המודיעין האמריקניות הוכחות ממשיות לכך שאנשי משטרו של הנשיא בשאר אסד עשו שימוש בנשק כימי במתקפה בפאתי דמשק, כך דיווח ה"וושינגטון פוסט". על פי הדיווחים, בממשל נערכים להצגת ההוכחות כבר מחר, כחלק מההיערכות לתקיפה אפשרית באזור

"הוכחות ממשיות שאסד השתמש בנשק כימי", אר (רויטרס)

המתקפה האמריקנית בסוריה הולכת ומתקרבת. הלילה (ד') דווח כי גורמים בממשל אובמה סבורים כי בידי סוכנויות המודיעין האמריקניות ראיות חותכות לשימוש בנשק כימי בסוריה, כך דיווח ה"וושינגטון פוסט".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווחים שהועברו גורמים רשמיים בממשל, בידי הסוכנויות מצויות מספר הוכחות חד משמעיות לכך שאנשיו של אסד אכסנו, הרכיבו ואף שיגרו את הנשק הכימי במהלך התקיפה האחרונה בה לכאורה בוצע בו שימוש בפאתי דמשק. על פי הדיווח, בממשל נערכים לפרסום הראיות כבר מחר.

עוד נמסר, כי ההוכחות שיש בידי הסוכנויות הנן ממשיות ומוכיחות באופן ברור כי הנשיא אסד, הוא האחראי למותם של יותר מ-1,000 מאזרחי סוריה במהלך התקיפה המדוברת. עוד צוין כי האמריקנים יפרסמו את ההוכחות הללו כחלק מההכנות האחרונות לקראת תקיפה אפשרית בשטח סוריה.

במקביל, כלי התקשורות בארצות הברית פרסמו דיווחים שונים לגבי בנק המטרות העומד לרשות האמריקנים וכן לגבי אופיה המתגבש. על פי הדיווחים האמריקנים אינם ממהרים לתקוף מתקנים בהם מאוחסנים מאגרי הנשק הכימי של אסד, זאת מחשש לגרימת נזק גדול בהרבה. במהלך הלילה הודיע הבית הלבן כי הנשיא אובמה שוחח שוב בטלפון עם ראש ממשלת בריטני דיויד קאמרון, ודן עמו בהתפתחויות האחרונות בסוריה. לאחרונה דווח כי בכירי הממשל בארצות הברית קיימו למעלה מ-80 שיחות טלפון עם נציגויות ומנהיגים מרחבי העולם בכדי לעדכנם במתרחש.

"תקף אזרחים חסרי הגנה". מלחמת האזרחים בס (רויטרס)

ביידן: "על אסד לתת את הדין"

בעוד שממשל אובמה ובנות בריתה של ארה"ב שוקלים כיצד להגיב למתקפה הכימית הקטלנית המיוחסת לכוחות אסד נגד אזרחים בפרברי דמשק, הבהיר סגן הנשיא ג'ו ביידן: "אין כל ספק שהנשיא אסד אחראי לשימוש בנשק כימי".

ביידן התייחס (ג') להתפתחויות בסוריה במהלך ועידה בטקסס והסביר מה עומד מאחורי ההערכות של הבית הלבן. "כוחות אסד עשו שימוש בנשק כימי פעמים רבות בעבר ויש להם את האמצעים להעביר נשק כזה", אמר. "משטר אסד היה נחוש למחוק את אותם מקומות בדיוק שהותקפו על ידי כלי הנשק הכימיים ובמקום לשתף פעולה עם פקחי האו"ם, הממשלה הסורית הפציצה שוב ושוב את אותם אתרים ומנעה גישה של הצוות במשך חמישה ימים".

סגן הנשיא אמר כי צוות הביטחון הלאומי של הממשל קיים "התייעצויות קרובות" עם שותפים זרים. "אלה שהשתמשו בנשק כימי נגד גברים, נשים וילדים חסרי הגנה, חייבים לתת על כך את הדין", טען.

קיים התייעצויות קרובות. ביידן (רויטרס)
 

"החלטה על השימוש בכוח צבאי עדיין לא התקבלה"

מוקדם יותר אמר דובר הבית הלבן ג'יי קרני בתדרוך לעיתונאים כי ארה"ב מוכרחה להגיב לשימוש בנשק כימי בסוריה: "לאפשר למתקפה כימית בהיקף משמעותי לעבור ללא תגובה יציג אתגר משמעותי או איום לאינטרסים הביטחוניים שלנו".

עם זאת, הוא ציין כי הנשיא אובמה עדיין לא החליט באשר לאופי התגובה שתינקט. "החלטה על השימוש בכוח צבאי עדיין לא התקבלה", אמר קרני. "יש כמה אפשרויות והן לא מוגבלות רק לשימוש בצבא".

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

ביידן: "אסד אחראי למתקפה הכימית ועליו לתת את הדין"

חשש בצה"ל: מלאי ערכות המגן ייגמר בקרוב

קו ההגנה האחרון של אסד: הלוחמות

הרמטכ"ל על סוריה: "הציבור בישראל יכול להיות רגוע"

תורים ארוכים בתחנות חלוקת ערכות מגן: "יש לנו ילדים וצריך לשמור עליהם"

בכיר בצבא סוריה: 'אם דמשק תיפגע - תל אביב תיפגע"

בריטניה: טרם התקבלה החלטה לתקוף בסוריה

"המערב מתנהג בעולם האיסלאמי כמו קוף עם רימון"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"

על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: מתיחות גוברת בין ארה"ב לרוסיה

דיווח: הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי בסוריה 

לקראת תקיפה? דיפלומט אמריקני באירן

לברוב: "התערבות תחריף את המשבר"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"

ראשי ערים בצפון: "תושבים בלחץ - סוריה בטוח תתקוף"

סוריה: "קרי משקר ומזייף ראיות"; דיווח: בריטניה נערכת למתקפה