בריטניה: טרם התקבלה החלטה לתקוף בסוריה

ראש הממשלה דייוויד קמרון אמר כי עדיין לא התקבלה ההחלטה לפעול צבאית נגד משטר אסד, והבהיר שכל פעולה תהיה נקודתית ולא נועדה לפתוח במלחמה נוספת במזרח התיכון: "השימוש בנשק כימי הוא שגוי, ואסור לנו לעמוד מנגד". נשיא צרפת: "מוכנים להעניש את מי שאשם"

"טרם התקבלה החלטה על תקיפה" (AP)

התקיפה בסוריה תהיה קצרה וממוקדת? ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר הערב (ג') כי טרם הוחלט על ביצוע פעולה צבאית נגד משטר אסד והבהיר כי כל תקיפה שתצא לפועל צריכה להיות נקודתית. לדבריו, מטרת התקיפה היא להגיב לפשעי אסד ולא לפתוח במלחמה נוספת במזרח התיכון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הנושא אינו כניסה למלחמה, מעורבות נרחבת יותר בסכסוך, או שינוי עמדתנו לגבי סוריה", אמר קמרון בתגובה רשמית ראשונה בנושא. "הנושא הוא נשק כימי. השימוש בנשק זה הוא שגוי, ואסור לנו לעמוד מנגד".

"עוד לא התקבלה החלטה בנוגע לתקיפה בסוריה", הוסיף קמרון, שצפוי לכנס ביום חמישי דיון דחוף בפרלמנט. הפרלמנט הבריטי נמצא בפגרת קיץ, אך קמרון הודיע בחשבון הטוויטר שלו כי "תהיה הצבעה על תגובה למתקפה הכימית בסוריה, שמיוחסת לכוחות אסד.

"לא נפתח במלחמה נוספת במזה"ת". קמרון (רויטרס)

סגן ראש הממשלה הבריטי, ניק קלג, אמר כי נשקלת "תגובה רצינית", אך הפלתו של משטר אסד אינה המטרה. "אנחנו לא ששוקלים את שינוי המשטר והפלתו של אסד", הוסיף קלג, שהבהיר כי כל החלטה בנושא תחכה לאישור הפרלמנט.  

צרפת: "מוכנים להעניש"

נשיא צרפת פרנסואה הולנד התייחס גם הוא להתפתחויות בסוריה ואמר כי ארצו "מוכנה להעניש" את מי שעומד מאחורי המתקפה הכימית. הוא הודיע כי החליט להגביר את הסיוע הצבאי לאופוזיציה הסורית. "יש מספר אפשרויות על השולחן - הגברת הסנקציות, חיזוק המורדים ותקיפה", הסביר הולנד, ששוחח בימים האחרונים עם נשיא ארה"ב ברק אובמה והבטיח לו את תמיכתו בפעולה צבאית.

גם בעולם הערבי נשמעו הערב קולות שמעודדים את ארה"ב ואת בנות בריתה לתקוף את סוריה. שר החוץ של סעודיה, סעוד אל-פייסל, קרא לקהילה הבין לאומית לנקוט צעדים "החלטיים ומשמעותיים" כנגד נשיא סוריה.

במקביל, הליגה הערבית האשימה את נשיא סוריה בהתקפה הכימית שבוצעה סמוך לדמשק בשבוע שעבר. הליגה הערבית הוסיפה כי על העומדים מאחורי התקיפה הכימית בסוריה לעמוד לדין. בנוסף, הפצירה הליגה מהאו"ם לפעול כנגד מי שהוציא לפועל את התקיפה - בשאר אסד.

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

"המערב מתנהג בעולם האיסלאמי כמו קוף עם רימון"

נתניהו על סוריה: "אם נזהה ניסיון לפגוע בנו, נגיב בעוצמה"

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"

על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: מתיחות גוברת בין ארה"ב לרוסיה

דיווח: הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי בסוריה 

לקראת תקיפה? דיפלומט אמריקני באירן

לברוב: "התערבות תחריף את המשבר"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"