שר ההגנה האמריקני הייגל: "ערוכים לתקיפה מיידית בסוריה"

שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל הודיע בריאיון ל-BBC כי ארצות הברית העבירה כוחות צבאיים למספר יעדים במזרח התיכון לקראת תקיפה אפשרית בסוריה. "מחכים להוראה של הנשיא אובמה", אמר הייגל. גורמים בכירים בממשל אמרו לרשת nbc כי המתקפה יכולה להתבצע הכי מוקדם ביום חמישי וצפויה להימשך 3 ימים

שר ההגנה האמריקני, צ'אק הייגל, מבהיר היום (ג') כי צבא ארה"ב "מוכן לפעול באופן מיידי" בסוריה, ברגע שהנשיא אובמה ייתן את האות. בריאיון לרשת BBC, אמר הייגל: "אנו מוכנים לבצע ולהוציא לפעול כל אפשרות שיחליט הנשיא לנקוט בה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הזזנו כוחות, ואנחנו ערוכים לבצע כל החלטה צבאית באזור בכל רגע", הוסיף הייגל, "הנשיא ביקש שנכין לו אפשרויות לכל התרחישים, וכך עשינו. אני חושב שזה די ברור שבוצע שימוש בנשק כימי כלפי אזרחים בסוריה".

"אני אומר בצורה ברורה מאוד: השתמשו בנשק כימי נגד אוכלוסיה אזרחית בסוריה. אני סבור שהמידע המודיעיני מסיק שאלו לא המורדים שהשתמשו בו. ככל שאנחנו לומדים את העובדות , זה ברור יותר ויותר שהממשל הסורי עשה שבו שימוש והוא האחראי", הדגיש שר ההגנה האמריקני.  

"אני חושב שבמוסר העולמי האנושי, צריך לעבוד דרך הארגונים הבינלאומים. אני חושב שאף אומה או קבוצת אומות לא צריכה להתעלם מההפרות הבוטות נגד האנושות שאנו רואים בסוריה. אנחנו עובדים עם האו"ם , כך גם חברינו, זו הדרך הנכונה לפעול. אנו צריכים לאסוף את הנתונים המודיעיניים ולהחליט איזו פעולה לנקוט ואם נוקטים בפעולה, אנחנו מוכנים לפעול מיידית", סיכם הייגל. 

האופוזיציה הסורית: "המערב יתקוף בימים הקרובים"

"ערוכים לתקיפה", הייגל (רויטרס)

גורמים בכירים בממשל האמריקני אמרו לרשת nbc כי "תקיפה באמצעות טילים נגד סוריה יכולה לצאת לפועל הכי מוקדם ביום חמישי". לדברי הגורמים, התקיפה שתימשך כשלושה ימים תהיה מוגבלת בהיקפה ומטרתה - שליחת מסר לאסד.

אחרי נאומו התקיף של קרי אמש, היום גם הליגה ערבית מאשימה את אסד באחריות למתקפה הכימית בפרברי דמשק. בתום פגישה בין נציגי הליגה, שנערכה בקהיר, התפרסמה הצהרה שלפיה "הליגה רואה בנשיא סוריה בשאר אסד אחראי למתקפה הכימית סמוך לדמשק". בליגה דחקו באו"ם לנקוט פעולה נגד המשטר.

במקביל, האופוזיציה הסורית מדווחת כי המתקפה המערבית בסוריה צפויה להתקיים בימים הקרובים. "נאמר לאופוזיציה בצורה ברורה ביותר כי הפעולה למניעת שימוש נוסף בנשק כימי מצד משטרו אסד יכולה להתרחש בימים הקרובים", אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס מקורות שנכחו בפגישה בין נציגי המורדים לבין שליחים מהמערב.

כינוס חירום של הפרלמנט הבריטי

נציגים של "הקואליציה הלאומית הסורית" נפגשו אתמול (ב') באיסטנבול עם גורמים בכירים ממעצמות המערב, ולדברי מקורות אנונימיים שנכחו בפגישה, המורדים עודכנו לגבי מועד התקיפה, ואך סייעו לגורמי המערב על ידי העברת מידע מודיעיני.

עם זאת, מסרו המקורות, ועידת השלום בז'נבה בין נציגי משטרו של אסד לבין כוחות המורדים צפויה להיערך בחודש ספטמבר למרות המתקפה: "נאמר לאופוזיציה הסורית כי הם עדיין צריכים להיערך לשיחות השלום", הוסיפו המקורות.

בבריטניה ממשיכים להיערך לקראת התגובה הצבאית הצפויה: ראש הממשלה הבריטי דייויד קמרון הודיע באמצעות ציוץ בחשבון הטוויטר שלו על כינוס חירום של הפרלמנט. חברי הפרלמנט, שנמצאים בחופשת קיץ, יתכנסו ביום חמישי הקרוב לצורך דיון דחוף במצב בסוריה, ולדברי קמרון הפרלמנט "יצביע על תגובת בריטניה למתקפה הכימית בסוריה".

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

ראשי ערים בצפון: "תושבים בלחץ - סוריה בטוח תתקוף"

סוריה: "קרי משקר ומזייף ראיות"; דיווח: בריטניה נערכת למתקפה

הערכה בישראל: תקיפה אמריקנית בסוריה - תוך מספר ימים

על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: מתיחות גוברת בין ארה"ב לרוסיה

דיווח: הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי בסוריה 

לקראת תקיפה? דיפלומט אמריקני באירן

לברוב: "התערבות תחריף את המשבר"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"

New layer...
New layer...