על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: מתיחות גוברת בין ארה"ב למוסקבה

"השקעת מאמץ במרחב המדיני למען מציאת פתרון בנוגע לסוריה נחוץ דווקא עכשיו, כשהאיום בכוח צבאי מרחף מעל המדינה" - כך טוענים היום במשרד החוץ במוסקבה. בוושינגטון ביטלו ברגע האחרון פגישה שאמורה היתה לדון במלחמת האזרחים. במקביל, אירן מאיימת: "תוצאות מתקפה כזו לא יוגבלו לסוריה, אלא יטביעו את האזור כולו"

על רקע דיווחים על תקיפה אפשרית של ארה"ב בסוריה, ברוסיה מביעים היום (ג') צער על על החלטת הממשל בוושינגטון לדחות את השיחות בנוגע לפסגת שלום בנושא סוריה, דחיה שלטענת הרוסים "מעמיקה את המתח הדיפלומטי סביב מלחמת האזרחים".

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בטהרן, בת ברית נוספת של אסד הזהירו הבוקר את וושינגטון, פעם נוספת,  מפני התערבות צבאית בסוריה: "אנו מבקשים להזהיר בתוקף נגד מתקפה צבאית בסוריה, למתקפה כזו יהיו השלכות הרסניות על האזור" אמר דובר משרד החוץ אבאס אראצ'י. "תוצאותיה של מתקפה כזו לא יוגבלו לסוריה, זה יטביע את האזור כולו".

משרד החוץ האמריקני החליט אמש לדחות את השיחות שאמורות היו להתקיים התקיים בהאג לצורך מה שוושינגטון הגדירה "המשך ההתייעצויות" או כפי שפרשנים מפרשים - חוסר ההסכמה, בנוגע למתקפה הכימית שבוצעה בדמשק ב-21 באוגוסט.

"אנו מצרים שהפרטנרים שלנו החליטו לדחות את הפגישות בין רוסיה וארה"ב שנועדו לקדם פסגה בינלאומית בנוגע לסוריה" אמר סגן שר החוץ הרוסי גנאדי גאטילוב. "השקעת מאמץ במרחב המדיני למען מציאת פתרון בנוגע לסוריה נחוץ מאוד דווקא עכשיו, כשהאיום בכוח צבאי מרחף מעל המדינה".

ארצות הברית הבהירה ביממה האחרונה שלדעתה הנשיא הסורי הוא האחראי למתקפה הכימית נגד אזרחים בשבוע שעבר. רוסיה, בת בריתו של אסד והמדינה שאחראית לאספקת חלק גדול מהנשקים של צבא סוריה הנאמן למשטר אסד, מטילה ספק בהאשמה, וסבורה שאולי אלו דווקא המורדים שעושים שימוש בנשק שמנוגד לחוק הבינלאומי. אמש, שר החוץ הרוסי - סרגי לברוב קרא לוושינגטון להימנע משימוש בכוח שיגרור את סוריה לכאוס, בדומה למהלך שפגע בעירק או בלוב.

לברוב שאמר אמש שאין למוסקבה כוונה להפעיל את הצבא סביב הסכסוך בסוריה, וקרא לשיח בינלאומי שיכלול את כל הצדדים המעורבים בסכסוך, כולל מדינות כמו טורקיה ואירן.

בריאיון בתכנית "בוקר טוב ישראל" עם מיכה פרידמן, העריך יוסי קופרווסר, מנכ"ל המשרד ליחסים בינלאומיים ולשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, כי "אסד לא יפנה את האש לעבר ישראל במקרה של תקיפה אמריקנית". לדבריו, "ישראל איננה חלק ממלחמת האזרחים בסוריה. פעולה סורית נגד ישראל רק תחמיר את מצבם...הסורים יודעים שישראל עלולה להגיב בחומרה ויש לה יכולת לא מבוטלת לפעול".

אובמה: ארה"ב תפרסם הוכחה לנשק כימי

מתיחות גוברת על רקע תקיפה בסוריה (רויטרס)
נשיא ארצות הברית ברק אובמה הורה לפרסם בימים הקרובים מסמך שהוצג בפניו ומעיד באופן חד משמעי כי משטר אסד תקף אזרחים בנשק כימי - כך מדווחת הלילה (ג') רשת CBS האמריקנית. על פי הדיווח, המסמך יפורסם לקראת תקיפה של צבא ארצות הברית בסוריה.

בכיר במשרד ההגנה האמריקני אמר מוקדם יותר כי אם תתקבל ההוראה מוושינגטון - ארבע ספינות קרב אמריקניות יתקפו בסוריה בתוך שעות. הבכיר הדגיש בראיון לרשת CNN כי הכוחות האמריקנים בים התיכון דרוכים למתקפה אפשרית. בכירים נוספים הדגישו כי בכל מקרה היקפה של מתקפה אמריקנית בסוריה יהיה מצומצם, וקשור באופן ישיר לשימוש בנשק כימי של צבא אסד, בו הכירה אמש ארצות הברית.

מוקדם יותר דווח כי היועצת לביטחון לאומי של הנשיא אובמה סוזן רייס נפגשה בוושינגטון עם ראש המועצה לביטחון לאומי יעקב עמידרור. הפגישה היא חלק מסדרת פגישות של בכירים אמריקנים עם בעלות בריתם ברחבי העולם, וישראל ביניהם, לקראת תקיפה אפשרית של בסיסי משטר אסד בסוריה.

מקורות בוושינגטון מסרו כי השניים נפגשו בפנטגון, אך לא סיפקו פרטים נוספים. במקביל לפגישה עם עמידרור, שוחח הנשיא אובמה עם ראש ממשלת אוסטרליה קווין ראד על האפשרויות שעומדות בפני מדינות נאט"ו להגיב על התקיפה בנשק כימי שביצע משטר אסד בשבוע שעבר.

הבית הלבן מסר כי בשיחה עם ראד "שני המנהיגים הביעו את דאגתם מהדיווחים על השימוש בנשק כימי על ידי המשטר הסורי נגד אזרחים סמוך לדמשק ביום רביעי, ודנו על אפשרויות התגובה של הקהילה הבינלאומית".

לקראת תקיפה בסוריה - הסיקור המלא:

על רקע תקיפה אפשרית בסוריה: מתיחות גוברת בין ארה"ב לרוסיה

דיווח: הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי בסוריה 

לקראת תקיפה? דיפלומט אמריקני באירן

לברוב: "התערבות תחריף את המשבר"

"ישראל תהיה הקורבן הראשון של מתקפה"