דיווח: הנשיא אובמה הורה לפרסם מסמך שמוכיח שימוש בנשק כימי בסוריה

רשת CBS האמריקנית מדווחת כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה הורה לפרסם מסמך המוכיח מעבר לכל ספק כי משטרו של נשיא סוריה אסד עשה שימוש בנשק כימי נגד אזרחים. במקביל, אמר בכיר בפנטגון כי מרגע מתן ההוראה - תקיפה אמריקנית אפשרית בתוך שעות

נשיא ארצות הברית ברק אובמה הורה לפרסם ביום או ביומיים הקרובים מסמך שהוצג בפניו ומעיד באופן חד משמעי כי משטר אסד תקף אזרחים בנשק כימי - כך מדווחת הלילה (ג') רשת CBS האמריקנית. על פי הדיווח, המסמך יפורסם לקראת תקיפה של צבא ארצות הברית בסוריה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיר במשרד ההגנה האמריקני אמר מוקדם יותר כי אם תתקבל ההוראה מוושינגטון - ארבע ספינות קרב אמריקניות יתקפו בסוריה בתוך שעות. הבכיר הדגיש בראיון לרשת CNN כי הכוחות האמריקנים בים התיכון דרוכים למתקפה אפשרית. בכירים נוספים הדגישו כי בכל מקרה היקפה של מתקפה אמריקנית בסוריה יהיה מצומצם, וקשור באופן ישיר לשימוש בנשק כימי של צבא אסד, בו הכירה אמש ארצות הברית.

מוקדם יותר דווח כי היועצת לביטחון לאומי של הנשיא אובמה סוזן רייס נפגשה בוושינגטון עם ראש המועצה לביטחון לאומי יעקב עמידרור. הפגישה היא חלק מסדרת פגישות של בכירים אמריקנים עם בעלות בריתם ברחבי העולם, וישראל ביניהם, לקראת תקיפה אפשרית של בסיסי משטר אסד בסוריה.

בדרך לתקיפה בסוריה? (רויטרס)

מקורות בוושינגטון מסרו כי השניים נפגשו בפנטגון, אך לא סיפקו פרטים נוספים. במקביל לפגישה עם עמידרור, שוחח הנשיא אובמה עם ראש ממשלת אוסטרליה קווין ראד על האפשרויות שעומדות בפני מדינות נאט"ו להגיב על התקיפה בנשק כימי שביצע משטר אסד בשבוע שעבר.

הבית הלבן מסר כי בשיחה עם ראד "שני המנהיגים הביעו את דאגתם מהדיווחים על השימוש בנשק כימי על ידי המשטר הסורי נגד אזרחים סמוך לדמשק ביום רביעי, ודנו על אפשרויות התגובה של הקהילה הבינלאומית".