דיווח: "מטוסי קרב ערוכים בקפריסין לתקוף בסוריה"

העיתון "גרדיאן" מדווח כי מטוסי קרב ותובלה הגיעו לבסיס הצבא הבריטי באי, כ-160 ק"מ מחופי סוריה, במסגרת ההיערכות לפעולה צבאית נגד משטר אסד. "יש פעילות אווירית מוגברת באזור", סיפרו עדי ראייה

מטוסי קרב אמריקנים. ארכיון (AP)

מטוסי קרב ותובלה בריטיים עם ציוד החלו להגיע לבסיס הצבא הבריטי אקרוטירי שבקפריסין, זאת כחלק מההכנות הגוברות לפעולה צבאית נגד משטרו של אסד בסוריה - כך מדווח הערב (ב') העיתון הבריטי "גרדיאן". הם נראו על פי הדיווח, פחות מ-160 ק"מ מחופי סוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שני טייסים מסחריים שטסים באופן קבוע מלרנקה אמרו לעיתון כי הם ראו מטוסי תובלה מסוג C-130 מחלונות תא הטייס שלהם, כמו גם מטוסי קרב על מסכי הרדאר שלהם, שעל פי הערכותיהם טסו מאירופה.

גם תושבים ליד שדה התעופה הבריטי, בסיס ריבוני מאז 1960, סיפרו כי מורגשת פעילות מוגברת מהרגיל במשך 48 השעות האחרונות.

ארה"ב: "מי שהשתמש בנשק כימי ייענש"

מוקדם יותר הערב התייחס למשבר בסוריה גם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי, שהודיע כי נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה. "הנשיא אובמה חושב שמי שאחראי למעשים חייב לשאת בתוצאות, אמר קרי במסיבת עיתונאים שכינס. "אין דבר יותר רציני מזה ואין דבר שמקבל יותר תשומת לב".

הוא גם מתח ביקורת על התנהלות המשטר הסורי ומשך הזמן שלקח לו לאפשר לפקחי האו"ם להגיע לשכונות בדמשק שהותקפו בנשק כימי. במקביל, דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר כי נשיא ארה"ב שוקל איך להגיב לתקיפות הכימיות במדינה.

הערב פרסמנו כי ג'פרי פלטמן, עוזרו של מזכ"ל האו"ם לעניינים פוליטיים ומי שהיה עוזר שר החוץ האמריקני, נמצא בטהרן ומקיים פגישות עם ראשי המשטר. הוא העביר מסרים מוושינגטון לצמרת באירן, על רקע תקיפה אמריקנית אפשרית בסוריה.