לקראת תקיפה בסוריה? בכיר אמריקני באירן

ג'פרי פלטמן, עוזרו של מזכ"ל האו"ם לעניינים פוליטיים ומי שהיה עוזר שר החוץ האמריקני, נמצא בטהרן ומקיים פגישות עם ראשי המשטר. הוא העביר מסרים מוושינגטון לצמרת באירן, על רקע תקיפה אמריקנית אפשרית בסוריה

מטוסי קרב אמריקנים. ארכיון (רויטרס)

מי שהיה עוזר שר החוץ האמריקני ג'פרי פלטמן נמצא בטהרן ומקיים פגישות עם ראשי המשטר באירן, לרבות שר החוץ ג'וואד זריף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

פלטמן מכהן כיום כעוזרו של מזכ"ל האו"ם לעניינים פוליטיים, אך הוא למעשה העביר מסרים מוושינגטון לצמרת באירן. פלטמן כיהן בעבר בין היתר כשגריר ארה"ב בלבנון והוא מוחזק בעיני חיזבאללה כאויב עיקש ומסוכן.

לפיכך, מעניינת קבלת הפנים האדיבה שהוענקה לו באירן על רקע ההכנות לתקיפה האמריקנית בסוריה.

נמצא באירן. ג'פרי פלטמן (רויטרס)

מזכ"ל האו"ם: הפקחים בסוריה אספו דגימות

על רקע הדברים האלה, מזכ"ל האו"ם באן קי מון אמר הערב כי צוות הפקחים שפועל בסוריה שוחח היום עם תושבים בשכונות בדמשק, שבהן בוצעה על פי החשד מתקפה כימית על ידי כוחות אסד. פעולת הפקחים התקיימה למרות האש שנפתחה לעברם במהלך הסיור. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי יכנס הערב מסיבת עיתונאים ובה יתייחס למצב בסוריה.

"הגשנו תלונות לממשלת סוריה וגם למנהיגי האופוזיציה על אש הצלפים שנורתה לעבר אנשינו", אמר באן בהצהרה מצולמת בווידיאו מסיאול. לדבריו, למרות "הנסיבות המאוד מסוכנות שבהן נמצא הצוות", הפקחים ביקרו בשני בתי חולים, ראיינו תושבים, עדי ראייה ורופאים ואף אספו דגימות מהשטח.

"למרות שחלפו מספר ימים, המזכ"ל באן משוכנע כי צוות הפקחים יוכל לאסוף ולנתח דגימות הרלוונטיות לחקר התקיפה הכימית", אמר הערב דובר האו"ם. אתמול אמר שר החוץ הבריטי כי על הקהילה הבינלאומית להיות מוכנה לכך שמשטר אסד הצליח להשמיד את הראיות לשימוש בנשק כימי וכי החקירה לא תצביע על תוצאות חד משמעיות.

במקביל, באופוזיציה הסורית מבהירים כי הפסגה שתוכננה להתקיים בג'נבה לגבי המצב בסוריה לא תצא אל הפועל - וזאת בעקבות המתקפה הכימית המיוחסת לצבא סוריה.