דוח סבא"א יקבע: אירן מאיצה את תכנית הגרעין

דיפלומט בכיר בווינה אומר כי הדוח שיתפרסם השבוע בנוגע לתכנית הגרעין האירנית יראה שטהרן מגבירה את מאמציה להעשיר אורניום ובמקביל לייצר דלק להפקת פלוטוניום. מצד שני , יובהר בדוח שהאירנים מגבילים את כמות החומר הגרעיני שבידיהם - כדי לפייס את העולם

מאיצה ומגבילה את תכנית הגרעין (רויטרס)

אירן לא עוצרת וממשיכה בפיתוח תוכניתה הגרעינית: דוח חדש של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), שצפוי להתפרסם השבוע, קובע כי טהרן מגבירה את מאמציה להעשיר אורניום. כך אומר דיפלומט מערבי בכיר בווינה לסוכנות הידיעות רויטרס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדוח, אירן גם החלה לייצר דלק לכור המים הכבדים בערק, שמהווה מסלול גרעיני מקביל למסלול האורניום המוכר ומתרכז בייצור פלוטוניום. שני הנתונים האלה מדאיגים את הקהילה הבינלאומית כי הם מעידים שהאירנים פועלים להשגת נשק גרעיני בשני המסלולים באותו זמן.

מצד שני, הדיפלומט אמר שהדוח יכיל נתונים נוספים המעידים שאירן מגבילה את כמות החומר הגרעיני שברשותה, מהלך שעשוי "לקנות זמן" לקראת משא ומתן עם המעצמות.

אירן מתקינה צנטריפוגות מתקדמות

אם הפרסומים נכונים, מסקנות שכאלה יספקו תמונה מורכבת על תכנית הגרעין האירנית בעידן של הנשיא החדש חסן רוחאני, שמבקש לשפר את יחסי החוץ של אירן עם הקהילה הבינלאומי ולהציג קו מתון יותר לעומת השלטון הקודם.

הבכיר אמר לרויטרס שהדוח יפורסם במלואו ביום רביעי הקרוב, אבל בחלקו הגדול יסכם התפתחויות שקרו עוד לפני כניסתו של רוחאני לתפקיד בתחילת אוגוסט. בדוח נטען שאירן ממשיכה להתקין צנטריפוגות מהדור הבסיסי ER1 וגם מהסוג המתקדם יותר - ER2M. הצנטריפוגות מסתובבות במהירות כדי להעשיר את האורניום ברמה מספקת - גם לחימוש נשק גרעיני וגם לכורים אזרחיים.

ראש תכנית הגרעין האירני היוצא,פרידון אבאסי דוואני שהודח מתפקידו על ידי הנשיא הנכנס, אמר החודש שלאירן יש אלף צנטריפוגות מהסוג המתקדם יותר. הדיפלומטים בוינה, מאשרים את דבריו המדאיגים.