אירופה לוחצת על ארה"ב: לתקוף בסוריה בתוך ימים

ארה"ב מתלבטת האם וכיצד לפעול - ובאירופה מתגברים והולכים הקולות הקוראים לפעולה חדה ומידית נגד משטר אסד: ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון קרא לנשיא אובמה לתקוף בסוריה "בתוך ימים". שר החוץ הצרפתי: "חיביים לפעול נגד פשעי אסד"

גובר הלחץ על ארה"ב לתקוף (רויטרס)

בעוד בארה"ב שוקלים האם לתקוף בסוריה ובוחנים דרכי פעולה שונות נגד משטר אסד, גוברים הקולות באירופה הקוראים לממשל אובמה לפעול - וכמה שיותר מהר: על פי הדיווח הבוקר ב"טיימס" הבריטי, ראש ממשלת בריטניה דייויד קמרון דוחק בנשיא ארה"ב להוציא אל הפועל תקיפה בסוריה בתוך ימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, קמרון לוחץ על אובמה לנקוט בצעדי ענישה מרתיעים כנגד המשטר הסורי בעקבות המתקפה הכימית שגבתה את חייהם של כאלף אזרחים סורים במזרח דמשק בשבוע שעבר. לדבריו, על ארה"ב לתקוף יעדים מוגדרים, ברורים ומדויקים ולהנחית מכה על משטר אסד - זאת במטרה למנוע שימוש נוסף בנשק כימי.

קמרון אינו סבור שתקיפה אמריקנית תשנה את מאזן הכוחות במלחמת האזרחים בסוריה המתנהלת זה למעלה משנתיים, אך קורא לתקיפה "חדה, ברורה, מדויקת ויעילה" שתבהיר לממשל הסורי שלא לעשות שימוש בנשק הקטלני.

מבין אפשרויות התקיפה העומדות לרשות ארה"ב, נראה כי האופציה העדיפה מכולן שהולכת ומסתמנת כמובילה היא ירי של טילי שיוט ממשחתות אמריקניות בים התיכון כלפי מטרות בעומק סוריה. על רקע זה, ייפגש היום רמטכ"ל צבא בריטניה ניק יוטון עם מקבילו האמריקני מרטין דמפסי בירדן - שם ידונו באפשרויות העומדות בפני הקהילה הבינלאומית לפעולה כלפי סוריה.

בתוך כך, שוחח הלילה מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון ומקביליו בבריטניה, צרפת, קנדה ורוסיה והבהיר להם כי ארה"ב מאמינה בסבירות גבוהה כי משטר אסד הוא העומד מאחורי השימוש בנשק הכימי. לדבריו של קרי, קיים "ספק קטן מאוד" שהסבירות הזו אינה נכונה.

פקחי האו"ם בחנו ראיות, הסורים עסקו בלהעלים אותן

פקחי האו"ם ביקרו באתרי התקיפה (רויטרס)
ובעוד הקריאות לתקיפה נמשכות, צוות פקחי האו"ם הגיע לזירה בה על פי דיווחי האופוזיציה משטר אסד השתמש בנשק כימי נגד אזרחים במזרח דמשק. לאחר הביקור, גורמים באו"ם טוענים: עד שניתן היה לנו לבחון את האתר, המשטר הסורי השמיד את הראיות לשימוש בחומר הכימי, שהביא על פי הדיווחים למותם של יותר מאלף בני אדם.

על פי המקורות באו"ם, הגישה של הפקחים לאתר נמנעה עד לאחר השמדת הראיות שנמשכה בחמשת הימים שעברו מאז המתקפה. רק אתמול אישר סגן שר החוץ הסורי פייסל מקדאד כי לפקחי האו"ם יש "גישה מלאה לכל האזורים", אך המשיך לטעון בתוקף כי "מדובר בשקר גדול. הממשלה הסורית היא ממשלה אחראית". לאחר מכן, הפנה כצפוי אצבע מאשימה כלפי כוחות האופוזיציה במדינה, שאותם כינה "שקרנים גדולים שמתנהגים באופן חסר אחריות".

"ממשלת סוריה לעולם לא תשתמש בנשק כימי נגד אזרחים", הוסיף סגן שר החוץ הסורי. "ברגע שארצות הברית תנקוט פעולה - היא תהרוג אנשים חפים מפשע והיא תישפט על ידי ההיסטוריה. אם הם רוצים לתקוף הם יכולים לעשות זאת", אמר - והדגיש כי "סוריה תגיב לכל מתקפה ותשיב לכל פעולה נפשעת. לא אפרט איך, הם יודעים כיצד".

 שר החוץ הצרפתי: "חייבים להגיב על פשעי אסד"

ללחץ שמפעילה בריטניה שותפה גם ממשלת צרפת. בריאיון בלעדי למהדורה המרכזית אמר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס שהעולם חייב להגיב על פשעיו של אסד. "כל האמצעים שברשותנו מצביעים על כך שראשית, אכן התרחש טבח כימי בסוריה, ושנית שבשאר אסד עומד מאחוריו", טען השר הצרפתי. "הרגשותינו, שלי ושל העם הצרפתי, שעל פשע כזה אי אפשר לעבור ללא תגובה חזקה".

לדברי השר הצרפתי, מדינות המערב שוקלות את התגובה ההולמת נגד המשטר הסורי בעקבות השימוש בנשק האסור, אך הוא סירב לפרט לגבי דרכי הפעולה. "יש דרכי תגובה רבות, אך מסיבות ברורות לא אוכל להיות ספציפי בתושבותיי", אמר השר.

"כבר מההתחלה נקטנו בעמדה נחרצת בעניין הזה", טען פביוס. "אנחנו ממשיכים לחשוב שצריך למצוא פתרון פוליטי וצריך שיהיה הדיאלוג על מנת שזה יקרה, ללא ספק בלי נוכחותו של בשאר אסד - זאת כדי לשמור על אחדותה של סוריה".

לקראת תקיפה בסוריה? הסיקור המלא:

"הסורים השמידו את הראיות באתר"

שר החוץ הצרפתי: "חייבים להגיב על פשעי אסד" 

השאלה היומית: מה הן כל האופציות על השולחן של אובמה?

גורמי ביטחון: ישראל תדע מראש על תקיפה אמריקנית בסוריה

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ארה"ב מוכנה לכל תרחיש בסוריה"

סוריה במסר למערב: "תקיפה לא תהיה טיול"

רופאים בסוריה: "אלפים טופלו מפגיעה בחומר כימי"

הבית הלבן: כשיתבררו העובדות בנוגע לסוריה - אובמה יקבל הכרעה

נשיא אירן רוחאני: נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה

ארצות הברית שולחת משחתות לים התיכון

במערב מעריכים: אסד השתמש בגז

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק