שר החוץ הצרפתי: "חייבים להגיב על פשעי אסד"

בריאיון בלעדי למהדורה המרכזית, התייחס שר החוץ הצרפתי לשאלת תקיפה אמריקנית אפשרית בסוריה. "דעתנו היא שפשע שכזה לא יכול לעבור ללא תגובה חזקה", אמר. רה"מ נתניהו: "להפסיק הזוועות, אסד מבצע פשע בעמו"

ברחבי העולם המערבי גוברים הקולות הקוראים לפעולה צבאית נגד אסד וגוברים האיתותים שתקיפה כזו היא בדרך. בריאיון בלעדי למהדורה המרכזית אומר שר החוץ הצרפתי לורן פביוס שהעולם חייב להגיב על פשעיו של אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"כל האמצעים שברשותנו מצביעים על כך שראשית, אכן התרחש טבח כימי בסוריה, ושנית שבשאר אסד עומד מאחוריו", טען השר הצרפתי. "הרגשותינו, שלי ושל העם הצרפתי, שעל פשע כזה אי אפשר לעבור ללא תגובה חזקה".

לדברי השר הצרפתי, מדינות המערב שוקלות את התגובה ההולמת נגד המשטר הסורי בעקבות השימוש בנשק האסור, אך הוא סירב לפרט לגבי דרכי הפעולה. "יש דרכי תגובה רבות, אך מסיבות ברורות לא אוכל להיות ספציפי בתושבותיי", אמר השר.

"כבר מההתחלה נקטנו בעמדה נחרצת בעניין הזה", טען פביוס. "אנחנו ממשיכים לחשוב שצריך למצוא פתרון פוליטי וצריך שיהיה הדיאלוג על מנת שזה יקרה, ללא ספק בלי נוכחותו של בשאר אסד - זאת כדי לשמור על אחדותה של סוריה".

עוד קודם לכן, נפגש פביוס עם ראש הממשלה נתניהו שהדגיש פעם נוספת את חלקה של טהרן בחוסר היציבות באזור. "עליי לומר שמשטרו של אסד אינו פועל לבד. אירן, והזרוע הביצועית שלה, חיזבאללה, נמצאות שם על הקרקע ומשחקות תפקיד מרכזי בסיוע לסוריה", הדגיש ראש הממשלה בפני השר הצרפתי. "למעשה, משטרו של אסד הפך ללקוח של אירן וסוריה הפכה למעבדת הניסויים של אירן - וכל העולם מביט עליהם".

נתניהו ופביוס, היום (לע"מ)

לדברי נתניהו, אירן מבקשת לבחון את התגובה לשימוש בנשק בלתי-קונבנציונאלי, דבר שישפיע על פעילותיה שלה. "מה שאנו רואים בסוריה זה שלמשטרים קיצוניים אין הסתייגויות כלשהן בנוגע לשימוש בנשק הזה, אפילו נגד אזרחים תמימים, נגד בני עמם", אמר נתניהו שהוסיף כי "הדבר ממחיש פעם נוספת, שישראל אינה יכולה לאפשר למשטרים המסוכנים ביותר להשיג את הנשק המסוכן ביותר בעולם. אסור שאירן תשיג נשק אטומי".

המשטר הסורי יאפשר לפקחים לבחון את השטח שהופצץ

הזוועות בסוריה נמשכות, ארכיון (רויטרס)
במקביל, מתחזקת הערכה כי וושינגטון תיאלץ להגיב לנעשה בסוריה. גורם בכיר בממשל אובמה אמר היום כי קיים "ספק מועט" באשר לשימוש שעשה משטר אסד בנשק כימי במהלך התקיפה בפרברי דמשק בשבוע שעבר. בריאיון לסוכנות הידיעות AP הוסיף אותו גורם כי הערכת הממשל האמריקני מתבססת על ממצאים מודיעיניים שנאספו מהאירוע.

בסוריה מדווחים כלי התקשורת כי המשטר יאפשר לפקחי האו"ם להגיע לאתר בפרוורי דמשק שם בוצעה התקיפה לכאורה. את הדברים אמר שר החוץ הסורי בהצהרה שפורסמה בטלוויזיה הממלכתית ונועדה על פי הערכות להנמיך את הלהבות שגברו ביממה האחרונה.

על פי דיווחים נוספים בסוכנות הידיעות רויטרס, הממשל הבטיח לפקחים כי בזמן שהותם באזור תישמר הפסקת אש כדי להבטיח את פעילותם במקום. לצידו של הממשל הסורי התייצב משרד החוץ הרוסי, שהזהיר בהודעה מטעמו כי "הסקת מסקנות באשר לסוגייה תהיה בגדר טעות טראגית".