אירן מאיימת על ארה"ב: "לתקיפה על סוריה יהיו השלכות רציניות"

סגן מפקד הכוחות המזויינים האירני אומר כי לתקיפה אמריקנית בסוריה יהיו "השלכות רציניות". "אמריקה מכירה את הקווים האדומים בסוריה ויודעת שכל חציה של הקווים האלה תביא השלכות חמורות לבית הלבן", אמר

אחרי האיום המפורש לארה"ב מסוריה אודות תקיפה אפשרית בשטחה - מגיע איום נוסף - הפעם מטהרן: גנרל אירני הזהיר היום את הממשל האמריקני ממהלך של תקיפה בסוריה, ואמר כי למתקפה על כזו יהיו "השלכות רציניות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סגן מפקד הכוחות המזוינים בצבא הרפובליקה האיסלמית, מסעוד גז'אייארי, הזהיר את וושינגטון מפני מה שהגדיר "חציית קווים אדומים" בסוריה. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות האירנית פארס, גז'אייארי איים כי ארה"ב תעמוד מול מה שהגדיר "השלכות רציניות" אם תבצע תקיפה בסוריה.

"אמריקה מכירה את הקווים האדומים בחזית הסורית ויודעת שכל חציה של הקווים האלה תגרור השלכות חמורות לבית הלבן", אמר ג'זאיירי בתגובה להצהרות שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל מהלילה, לפיהן "כל האופציות על השולחן".

"לא ניתן לפתור את הבעיה בסוריה ע"י התערבות צבאית"

מוקדם יותר הבוקר נשמעו דווקא קולות פייסניים יותר מכיוון טהרן. שר החוץ האירני מוחמד ג'באד זריף אמר כי הממשלה הסורית הבטיחה לאירן כי "תשתף פעולה ככל האפשר" עם פקחי האו"ם שיגיעו לאזור על מנת לבחון שימוש בנשק כימי. זריף הוסיף כי הממשל הסורי הדגיש שלא ערך שימוש בנשק "בלתי הומאני".

"אירן הכריזה פעמים רבות שלמשבר בסוריה אין פתרון צבאי", אמר דובר משרד החוץ סאעד אבאס אראצ'י, בתגובה לדברים שאמר הלילה הייגל. "צעדים פרובוקטיביים כאלה ואמירות כמו אלו שהושמעו בימים האחרונים רק מסבכות את המצב באזור ויוצרות יותר מתח. את הבעיה בסוריה ניתן לפתור רק בעזרת שיח. בינתיים, שום אישור בינלאומי לא ניתן להתערבות בסוריה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אף הוא הבוקר לאירועים האחרונים בסוריה בפתח ישיבת הממשלה. "מה שקרה בסוריה זו טרגדיה נוראה ופשע נורא", אמר נתניהו. "לבנו לילדים, לתינוקות ולאזרחים שנפגעו בצורה כל כך אכזרית על ידי נשק לפגיעה המונית. מתוך זה אנו מסיקים: אסור שהמצב יימשך, אסור שלמשטרים מסוכנים יהיה נשק מסוכן ואנו מצפים שמצב כזה יימשך אבל זוכרים ש'אם אין אנו לנו - מי לנו'. היד שלנו תמיד על הדופק. האצבע שלנו אצבע אחראית, ובמקרה הצורך היא גם נמצאת על ההדק. אנחנו תמיד נדע להגן על אזרחינו".

גם נשיא המדינה שמעון פרס התייחס הבוקר לאירועים בסוריה במהלך פגישתו עם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס המבקר בישראל. "יש בסוריה שליט שהורג אנשים בלי חשבון ובדרך איומה", אמר פרס. "אף אדם לא יכול להישאר אדיש לרצח של ילדים. זה הזמן למאמץ משותף בינלאומי להוצאת כל הנשק הכימי מסוריה. אני מבין את נשיא ארה"ב - זה לא פשוט ולא קל".

שר החוץ הצרפתי פביוס קרא גם הוא לתגובה בינלאומית. "כל המנהיגים צריכים להגיע למסקנה מהי התגובה ההולמת, אך לא ניתן להעלות על הדעת שמן הרגע שהוכח שהדברים אכן קרו, וכשאנו יודעים מי האחראי לכך- לא תהיה תגובה חזקה של הקהילה הבינלאומית על המתרחש", אמר. "בימים הקרובים נגיע למסקנה מה תהיה התגובה ההולמת. אם לנוכח מה שקורה שם הקהילה הבינלאומית לא תגיב - אוכלוסיית כל העולם תתחיל לתהות למי אפשר להאמין על מי אפשר לסמוך".

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

השאלה היומית: מה הן כל האופציות על השולחן של אובמה?

גורמי ביטחון: ישראל תדע מראש על תקיפה אמריקנית בסוריה

שר ההגנה האמריקני הייגל: "ארה"ב מוכנה לכל תרחיש בסוריה"

קרי: "אפשרו לפקחי האו"ם גישה לאזורי התקיפה"

הציבור האמריקני נגד תקיפה בסוריה

סוריה במסר למערב: "תקיפה לא תהיה טיול"

רופאים בסוריה: "אלפים טופלו מפגיעה בחומר כימי"

הבית הלבן: כשיתבררו העובדות בנוגע לסוריה - אובמה יקבל הכרעה

ראשי הצבאות של מדינות המערב וערב ידונו במתרחש בסוריה

הטלוויזיה הסורית: "נתפס חומר כימי במנהרות המורדים"

רמטכ"ל ארה"ב ישוב למזרח התיכון

נשיא אירן רוחאני: נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה

ארצות הברית שולחת משחתות לים התיכון

במערב מעריכים: אסד השתמש בגז

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק