נשיא אירן רוחאני: נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה

בהתבטאות נדירה מגנה הנשיא רוחאני את השימוש בנשק וקורא להתערבות בינלאומית. בתוך כך מתגברת ארצות הברית את כוחותיה בים התיכון. הנשיא אובמה צפוי לערוך היום התייעצות בנוגע לדרכי פעולה אפשריות בסוריה

המתקפה בדמשק (רויטרס)

על רקע הדיווח לפיו ארצות הברית תגברה את כוחותיה בים התיכון ובוחנת אפשרויות לפעולה צבאית בסוריה, נשיא אירן חסן רוחאני הודה היום (ש') בפעם הראשונה: נעשה שימוש בנשק כימי בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אזרחים רבים, חפים מפשע, נהרגו ונפצעו כתוצאה משימוש בנשק כימי והדבר מצער מאוד", צוטט רוחאני בסוכנות הידיעות האירנית ISNA. "אני מגנים בתוקף ובאופן מוחלט את השימוש בנשק כימי".

מודה שנעשה שימוש בנשק כימי. רוחאני (AP)

"אירן קוראת לקהילה הבינלאומית להפעיל את כל כוחה על מנת למנוע שימוש נוסף בנשק כזה בכל מקום בעולם, ובייחוד בסוריה", אמר. בדבריו נמנע רוחאני מהתייחסות מפורשת למתקפה סמוך לדמשק מוקדם יותר השבוע ואף לא ציין מי עשה שימוש בנשק כימי, אך במקביל לא הפנה אצבע מאשימה כנגד המורדים. בעבר האשימה טהרן כי גורמי אופוזיציה בסוריה עומדים מאחורי אירועים שונים בהם היה חשד לשימוש בנשק כימי.

ארה"ב מקרבת משחתות לחופי סוריה

המשחתת USS Mahan (רויטרס)
בתוך כך דווח הבוקר כי חיל הים האמריקני שלח משחתת נוספת, המצוידת בטילי שיוט מסוג טומהוק, לים התיכון, וזאת במטרה לאפשר לנשיא אובמה לפתוח במבצע צבאי בסוריה, אם יבחר לעשות זאת. בכך עולה מספר המשחתות האמריקניות בים התיכון משלוש לארבע.

שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל אמר הלילה כי הנשיא אובמה ביקש מהפנטגון להכין מספר תכניות לפעולה בסוריה. "תפקידו של משרד ההגנה הוא לספק לנשיא אפשרויות לכל תרחיש, והדבר מחייב שינוי במיקום הכוחות שלנו - כך שנוכל להוציא לפועל כל תכנית בהתאם להחלטה של הנשיא".

ארה"ב מתגברת כוחות. שר ההגנה הייגל (רויטרס)

מקור אמריקני ביטחוני, שביקש להישאר בעילום שם, דיווח לסוכנות הידיעות רויטרס כי המשחתת USS Mahan, סיימה את היערכותה והייתה בדרכה לשוב לבסיס נורפולק בווירג'יניה, אך הוחלט להשאיר אותה באזור. המשחתת מצוידת בין היתר בטילי שיוט. עם זאת הדגיש הגורם כי חיל הים האמריקני לא קיבל כל הוראה מפורשת להתכונן למבצע צבאי בסוריה.

במקביל יתכנסו היום בבית הלבן יועציו הבכירים של הנשיא אובמה לביטחון לאומי, על מנת לדון באפשרויות העומדות בפניו בעניין סוריה, כולל האפשרות לפתוח במבצע צבאי. גורם אמריקני דיווח כי כל עוד לא יתקבל מודיעין מהימן יותר על מהות המתקפה סמוך לדמשק, לא צפויה להתקבל בפגישה החלטה מבצעית.

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

במערב מעריכים: אסד השתמש בגז

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק