ארה"ב מקרבת ספינות מלחמה לסוריה

ארה"ב הודיעה כי היא מרחיבה את כוחותיה הימיים בים התיכון, על מנת להתכונן "לכל תרחיש" שעלול לקרות בסוריה. במקביל, ייפגשו היום יועציו של הנשיא אובמה על מנת להכין תוכניות לתרחישים אפשריים של תקיפה צבאית אמריקנית

מתכוננים לכל תרחיש אפשרי. הייגל, ארכיון (רויטרס)

שר ההגנה של ארצות הברית, צ'אק הייגל, הודיע כי וושינגטון שולחת משחתות של הצי האמריקני לים התיכון, כדי "להיות מוכנים לכל מצב בו ארה"ב תצטרך להתערב בלחימה בסוריה בעקבות התקפת הנשק הכימי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הייגל אף הוסיף כי הנשיא אובמה ביקש ממשרד ההגנה להכין תוכניות לתרחישים אפשריים בסוריה, לאחר הדיווחים על שימוש בנשק כימי, פעולה שמפעילה לחץ על ארה"ב להתערב במלחמת האזרחים שמתחוללת זה שנתיים וחצי במדינה, ושהביאה למותם של יותר מ-100 אלף בני אדם.

דבריו של הייגל מגיעים לאחר שבכיר בצי האמריקני ציין כי "ארצות הברית מרחיבה את הכוחות שלה בים התיכון, ושולחת ספינת מלחמה רביעית לאזור, על מנת להתמודד עם המצב ההולך ומחמיר בסוריה". עם זאת, הוסיף הבכיר, הצי האמריקני לא קיבל פקודה להתכונן ללחימה במדינה.

הייגל: "אנו צריכים להיות מוכנים לכל התרחישים"

"למשרד ההגנה יש את האחריות להכין לנשיא תוכניות תקיפה אפשריות בסוריה, כדי להתמודד עם כל דבר שעלול לקרות", אמר הייגל, והוסיף כי "זה דורש מיקום מחדש של הכוחות, כדי שנוכל להיות מוכנים לכל התרחישים".

במקביל, יועציו של הנשיא אובמה ייפגשו היום בבית הלבן על מנת לדון באפשרויות התגובה של ארה"ב בסוריה, וכחלק מאלו גם אפשרות התקיפה הצבאית. עם זאת, בכיר המעורה בפרטים ציין כי ככל הנראה לא תהיה החלטה בעקבות הפגישה.

ארה"ב מעריכה: אסד עשה שימוש בנשק כימי

אתמול (ו') דיווחה סוכנות הידיעות "רויטרס" כי גורמי מודיעין בארצות הברית ובמדינות נוספות בעולם המערבי העריכו כי אנשי צבאו של אסד אכן השתמשו בנשק כימי והביאו למותם ופציעתם של רבים. על פי גורם ביטחוני שצוטט בדיווח, מהלך התקיפה התבצע בידיעת הדרגים הגבוהים במשטר ואף זכה לאישורו של הנשיא אסד עצמו. בנוסף העריכו גורמי המודיעין כי עבודת איסוף הראיות עשויה להימשך מספר שבועות.

מוקדם יותר אמר עריק מצבא אסד העומד בראש המפקדה העורפית של המורדים בדמשק, כי כוחותיו נטלו דגימות קרקע מהשכונה במזרח דמשק, שבה בוצעה לטענתם מתקפה נרחבת בנשק כימי. ייתכן שנטילת דגימת הקרקע היא הסיכוי האחרון להוכיח שאכן נעשה שימוש בנשק כימי, מאחר שמדובר בחומר נדיף שלא צפוי להשאיר כל סימנים על הקרקע בתוך כ-12 שעות.

מקורות אופוזיציה אומרים כי מי שביצע את הירי הקטלני הוא חטיבה 155 של המשטר הרפובליקאי בסוריה. לדבריהם, הירי בוצע מראש הר במערב דמשק, הכולל מתחם של בסיסים שמגנים על עיר הבירה.

מבטיחים את שלומם של הפקחים. מורדים סורים (חדשות 2)

האופוזיציה: נערוב לביטחון פקחי האו"ם

האופוזיציה בסוריה הודיעה כי תערוב לביטחונם של פקחי האו"ם באזורים הנמצאים תחת שליטתם במדינה. הדברים נאמרו בתגובה להצהרה של משרד החוץ במוסקבה, לפיה סירובה של האופוזיציה להבטיח את ביטחונם של פקחי האו"ם מונע קיום חקירה אובייקטיבית. "חיוני שהפקחים יגיעו לשטח בתוך 48 שעות", אמר חאלד סלאח, דובר של ארגוני האופוזיציה במדינה.

קודם לכן קראה טורקיה למועצת הביטחון של האו"ם לנקוט "צעדים קונקרטיים" בעקבות הדיווחים על מתקפה כימית שביצע צבא סוריה בפרברי הבירה דמשק מוקדם יותר השבוע. "לא נותר דבר לומר בנוגע לאירועים המתרחשים בסוריה. זה הזמן לפעולה אמיתית", אמר נשיא טורקיה עבדאללה גול לכתבים באיסטנבול. "המחיר של התמהמהות, תמרונים דיפלומטיים ותחבולות במועצת הביטחון יהיה גבוה מאוד".

בנאום ששודר בשידור חי בטורקיה אמר שלשום ראש הממשלה ארדואן כי "ברור לחלוטין" שנעשה שימוש בנשק כימי במתקפה בסוריה. "יש מי שעדיין דנים בזה, אבל על מה יש לדון? אין קליעים, אין סימני דם, אין אבק שריפה, אין כלום. הכל מאוד ברור".

מתקפה כימית בפרברי דמשק - הסיקור המלא:

במערב מעריכים: אסד השתמש בגז

המורדים: נטלנו דגימות קרקע מאתר ההפגזה הכימית סמוך לדמשק

אובמה: "הדיווחים מסוריה מצביעים על אירוע גדול"

רוסיה: לחקור התקיפה הכימית בדמשק

הילדה הסורית שהפכה לסמל זועקת: "הצילו אותי, אני חיה!"

מועצת הביטחון בדיון חירום: "לבדוק אם נעשה שימוש בנשק כימי"

עדויות הזוועה מסוריה: "משפחות שלמות שרועות על הרצפה"

מומחים ישראלים: "התיעוד מצביע על תקיפה כימית"

סוריה: סרטונים שמופצים ברשת מתעדים את הזוועה

המורדים בסוריה: מאות הרוגים במתקפה כימית סמוך לדמשק