מאסר עולם לחייל שרצח באפגניסטן

החטא ועונשו: רוברט ביילס, סמל ראשון בצבא ארה"ב שלחם באפגניסטן, נידון למאסר עולם ללא אפשרות חנינה לאחר שהודה ברצח 16 אזרחים אפגנים במהלך הלחימה בה השתתף בחודש מרס אשתקד. אם ביילס לא היה מודה, הוא ככל הנראה היה מקבל עונש מוות

סמ"ר רוברט ביילס. ארכיון (רויטרס)

החייל האמריקני רוברט ביילס נידון למאסר עולם ללא אפשרות לחנינה, לאחר שבחודש מרס האחרון רצח 16 אזרחים אפגנים במהלך הלחימה של ארצות הברית במדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סמל ראשון רוברט ביילס, שלחם בארבע מבצעים שונים בעיראק ובאפגניסטן, פתח בירי על בתי מגורים בפרבר של העיר קנדהאר בשנה שעברה. הוא הודה ברצח האזרחים - רובם נשים וילדים.

בעקבות ההודאה במעשי הרצח, ביילס הצליח להימנע מעונש מוות. חבר המושבעים, שכלל שישה אנשי צבא, קיים דיון שנמשך פחות משעתיים עד שהגיע להחלטה לכלוא את ביילס לשארית חייו. "הוא מחק דורות שלמים, והרס חיים של אנשים רבים", אמר התובע ג'יי מורס. "הוא צריך להיות בעל הגדרה אחת רשמית מהיום ועד יום מותו: אסיר", הוסיף.

התובעים הצבאיים טענו כי ביילס פעל לבד, וכי הוא תכנן את הפעולה מראש. הם הוסיפו כי כשהוא חמוש באקדח, יצא ביילס מהמתחם הצבאי בו שהה, וביצע את מסע הרצח. לאחר שחזר, סיפר על מעשה הרצח לחבריו בבסיס, ואמר לחייל אחר "כרגע יריתי בכמה אנשים".

מעשי הרצח היוו את המקרה החמור ביותר של רצח אזרחים על ידי חייל אמריקני מאז מלחמת וייטנאם - מעשים שאף הובילו לדרדור ביחסים בין שתי המדינות. פרקליטיו של ביילס טענו כי הוא ביצע את מעשי הרצח לאחר שסבל מתסמונת פוסט-טראומתית ומנזק מוחי בעקבות הלחימה בה השתתף בעיראק ובאפגניסטן.