שיחה בין מנהיגי אל קעידה: "נוציא לפועל פיגוע שישנה את פני ההיסטוריה"

נשיא תימן חושף את הסיבה שהובילה, לדבריו, להעלאת הכוננות האמריקנית ברחבי המזרח התיכון וצפון אפריקה בסוף החודש. בנאום שנשא בפני צוערי המשטרה במדינה אמר הנשיא האדי: "ארצות הברית יירטה שיחת טלפון שבה נודר מנהיג אל-קעידה בחצי האי ערב לבצע פיגוע שישנה את פני ההיסטוריה"

אבטחה מחוץ לשגרירות בריטניה בתימן (רויטרס)

האם נחשפה הסיבה לסגירתן של 20 שגרירויות של ארצות הברית ברחבי המזרח התיכון וצפון אפריקה בתחילת החודש? בנאום בפני צוערי משטרה אמר היום נשיא תימן כי איום של מנהיג אל-קעידה בחצי האי ערב, לבצע פיגוע "שישנה את פני ההיסטוריה", הוא שהוביל להעלאת הכוננות האמריקנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי הנשיא עבד אל-רבו מנסור האדי, מנהיג אל-קעידה המקומי נאסר אל-וואהיישי נדר לבצע פיגוע רחב היקף בשיחת טלפון שקיים עם מנהיג אל-קעידה איימן אל-זוואהירי ב-29 ביולי. בעקבות ההתרעות לפיגועים סגרו מספר מדינות מערביות את נציגויותיהן בשורה של מדינות במזרח התיכון, באפריקה ובאסיה.

"כשהייתי בוושינגטון בסוף חודש יולי, אמרו לי האמריקנים כי הם יירטו שיחת טלפון בין שני המנהיגים, ובה הבטיח אל-וואהיישי לבצע פיגוע שישנה את פני ההיסטוריה". לדברי האדי, כוחות הביטחון של תימן גילו לאחר מכן על קיומן של שתי מכוניות תופת - שכל אחת מהן נשאה חומר נפץ במשקל של שבעה טון.

חיסול של פעילי אל-קעידה ע"י מל"ט אמריקני (רויטרס)

אחת מהן הייתה אמורה לפגוע במסוף נפט ענק בדרום-מזרח המדינה, והושמדה על ידי כוחות הביטחון. האחרת, לדברי הנשיא, הייתה בדרכה לבצע פיגוע בבירת תימן צנעא. הוא הוסיף כי המכונית השנייה טרם נמצאה, אך הדגיש כי הצבא של ארצו עצר את התא שהיה אחראי על הברחת המכונית לתוך עיר הבירה.

מקורות אמריקנים אישרו בפני סוכנות הידיעות רויטרס כי אכן יירטו לאחרונה שיחה בין שני מנהיגי אל-קעידה, אך הוסיפו כי היו ממצאי מודיעין אחרים שחיזקו את העלאת הכוננות הביטחונית ואת ההחלטה לסגור באופן זמני את הנציגויות האמריקניות באזור.