אירן: "שיגרנו בהצלחה לוויין לחלל"

הרפובליקה האסלאמית באיתות למערב: רגע לפני שהסכם עם מדינות המערב מגיע לנקודת ההכרעה, הודיעה אירן כי הצליחה לשגר בהצלחה לחלל לוויין עם יכולות צילום מתקדמות. לטענתם, הרכיבים בטיל השיגור עשויים כולם מתוצרת עצמית

ראשי הממשל האירני, ובהם הנשיא רוחאני, נכחו היום (שני) בשיגורו לחלל של לוויין משוכלל - הלוויין הרביעי במספר שהרפובליקה האסלאמית ייצרה ושיגרה לחלל. בטהרן טוענים כי השיגור עבר בהצלחה מלאה ומתגאים בכך שכל חלקי הלווין, כולל חלקי הטיל שעליו, הם מתוצרת אירנית פנימית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השיגור החגיגי התבצע היום, במסגרת חגיגות יום השנה ה-36 להפיכה האיסלאמית באירן. באתר השיגור היו לצד הנשיא גם שר ההגנה דהקאן ובכירי משמרות המהפכה. על פי הפרסומים באירן, הלווין אמור לרחף מעל כדור הארץ בגובה שבין 250 ל-450 קילומטר, ויש ביכולתו להעביר תמונות ברזולוציה גבוהה מאוד מכל חלקי כדור הארץ.

"אנו שמחים ומאושרים שהטכנולוגיה שלנו הוכיחה בערב המהפכה את יכולות הרפובליקה האיסלאמית של אירן. השיגור עבר בהצלחה מלאה", נכתב בסוכנות הידיעות האירנית הרשמית לאחר השיגור והוסיפו: "ברכות לאנשי המהפכה, לנשיא של העם הנאצל הזה ולכל מי שפעל כדי להראות שבאמצעות ידע פנימי המדינה יכולה להמשיך את רצף היכולות שלה בחלל".

שיגור הלוויין בוצע ותוכנן על ידי המשרד הנשיאותי למדע וטכנולוגיה - גוף נפרד ממשרד המדע האירני, שאחראי על תכנית הגרעין של הרפובליקה ונמצא תחת פיקוחו הישיר של נשיא אירן, חסן רוחאני.

הדיווח על השיגור האירני המוצלח מגיע - אולי שלא במקרה - בעוד גורמים דיפלומטיים בטהרן מנהלים משא ומתן עם המעצמות בנושא תכנית הגרעין. גורמים בקהילה הבינלאומית חוששים שהתפתחות תוכנית החלל האירנית תסייע לרפובליקה לתכנן טילים ארוכי טווח שיוכלו לשאת ראשי נפץ גרעיניים. אך למרות החששות, בטהרן המשיכו גם היום לטעון בתוקף שתכניות הגרעין והחלל נועדו למטרות שלום.