הדרת נשים נוסח ניו יורק: הפרדה באוטובוסים ולבוש צנוע

מתברר כי הפרדה בין המינים באוטובוסים הציבוריים אינה רק נחלת הציבור החרדי בישראל. על פי כתבה שפורסמה ב"ניו יורק טיימס", בשכונות היהודיות של ניו יורק מתקיימת כדרך קבע הפרדה בין נשים לגברים באוטובוס. אפילו בבריכה מפעילים החסידים לחץ ודורשים מהעירייה שתציב במקום מצילה במקום מציל

הדרת נשים - לא רק בישראל (AP)

הדרת נשים לא רק בירושלים ובבית שמש: בכתבה שהתפרסמה היום (ה') ב"ניו יורק טיימס" מתואר כיצד מנהיגים חרדיים מנצלים את כוחם כדי ללחוץ על הרשויות בארצות הברית לאמץ נהלים שיעלו בקנה אחד עם אורח החיים של הקהילות החסידיות בשכונות היהודיות וויליאמסברג ובורו-פארק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח, באוטובוסים העוברים באותן שכונות הנשים יושבות בקצה האחורי, בעוד הגברים יושבים בקדמת האוטובוס. נוהל הפרדת המינים באוטובוסים העירוניים בקווים מסוימים נמשך, למרות שראש העיר ניו יורק, מייקל בלומברג, גינה את הנוהג.

הזכיינית שמפעילה את הקו בין וויליאמסברג לבורו-פארק אינה אוכפת הפרדת גברים מנשים באוטובוסים, כפי שנהגה בעבר, אך היות שהרוב המכריע של הנוסעים בקו הם חסידים, גברים ונשים יושבים מרצונם בנפרד אלה מאלה. הגברים מפנים, הנשים מאחור, ואף אחד, או אחת, אינו מתלונן, כפי שקורה בישראל.

דרישה ללבוש צנוע, ארכיון (RTR)

אחת הסוגיות הסבוכות עבור הקהילה היא מי יישב בסוכת המציל בבריכה העירונית בוויליאמסברג בשעות שבהן רק נשים שוחות בבריכה. לפני שנתיים, כאשר העירייה העבירה את המצילה בבריכה לחוף הים והציבה מציל במקומה, הפסיקו נשים חרדיות לפקוד את הבריכה ולפי הדיווח ב"טיימס", הן חשו עצמן מרומות. "זו הפעילות הגופנית היחידה שאני עושה", אמרה לעיתון רוז הרשקוביץ, חסידת סטמאר, שנהגה לשחות בבריכה יחד עם אמה, בת ה-85.

איסור גם על לבוש לא צנוע

החרדים המקומיים פנו לחבר מועצת העירה שמייצג את השכונה וטענו כי מפאת הצניעות נשים אינן יכולות לשבת, או לשחות, לבושות בבגד ים תחת פיקוח של גבר. הנציג הסכים כי זו דרישה סבירה, אך מחלקת הפארקים בעירייה, שמפעילה את הבריכות, טוענת כי היא מנועה משימוש בשיקולים מגדריים בתהליך קבלת החלטות היכן להציב מצילים בגלל סעיף הדת בתיקון הראשון לחוקה.

הוועדה העירונית לזכויות האדם הגישה בשנה שעברה קובלנות נגד שישה סוחרים חרדיים שהציבו בחנויותיהם בוויליאמסברג שלטים שאוסרים כניסת לקוחות לבושי מכנסיים קצרים, חולצות נטולות שרוולים עם מחשוף או יחפים. הוועדה טוענת כי התקנות האלה מפלות לרעה נשים או גברים לא אורתודוקסיים. לטענת הסוחרים, אין הם שונים מהמסעדות המפוארות במנהטן שדורשות מסועדים לבוא מעונבים בלבוש אלגנטי.