מועצת הביטחון: "יש לברר האם נעשה אתמול שימוש בנשק כימי"

אכזבה בקרב תומכי המורדים בסוריה: לאחר ישיבה שניהלה מועצת הביטחון בדלתיים סגורות, הוחלט רק להמשיך את פעולת צוות פקחי האו"ם בסוריה לבחון האם נעשה שימוש בנשק כימי במדינה. "השכל הישר מחייב אותנו לבדוק מה באמת קרה", אמרה שגרירת ארגנטינה לאו"ם שדיברה עם התקשורת בסיום הישיבה

בלי תוצאות. ישיבת מועצת הביטחון (AP)

מועצת הביטחון של האו"ם סיימה במהלך הלילה ישיבה בנושא השימוש שנעשה לכאורה בנשק כימי בסוריה במהלך יום אתמול, במתקפה שלטענת האופוזיציה נהרגו בה למעלה מאלף חפים מפשע. בסיום הישיבה נמסר כי לא יהיה שינוי של ממש במדיניות הארגון, וכי הוא רק ימשיך לנטר את המצב בסוריה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"זה הכרחי להבהיר האם נעשה שימוש בנשק כימי בפרוורי דמשק במהלך יום אתמול (ד')", מסרה דוברת המועצה, שגרירת ארגנטינה באו"ם, אבל לא נמסר על כל תוצאה מעשית לישיבה. "יש דאגה עמוקה אצל חברות המועצה בקשר להאשמות אבל השכל הישר מחייב אותנו לבדוק מה באמת קרה", הוסיפה השגרירה מריה כריסטיאנה פרסבל.

מזכ"ל האו"ם באן קי מון קרא גם הוא לחקור את מה שאירע בסוריה. ממש בימים אלו נמצא בסוריה צוות פקחים של הארגון שאמור לבדוק האם אכן נעשה שימוש בנשק כימי. נציגים הפקחים מדגישים כי הם חוקרים את טענות המורדים לשימוש של משטר אסד בנשק הקטלני. "כוח האו"ם בסוריה עוסק בחקירה באופן מלא. הצוות שהגיע לסוריה ביום שני נמצא בדיונים קדחתניים עם הממשל הסורי", נמסר אמש בהצהרה מטעם האו"ם. "המזכ"ל באן שב ומדגיש כי כל שימוש בנשק כימי, על ידי שני הצדדים, הוא הפרה בוטה של החוק הבינלאומי".

35 מדינות קראו לחקור את האירוע

הבית הלבן הביע אמש דאגה בעקבות הדיווחים הזורמים מסוריה וקרא לצוות האו"ם שנמצא במדינה לחקור את הנושא. "ארצות הברית מודאגת עמוקות מהדיווחים על מאות אזרחים סורים שנהרגו במתקפה של כוחות הממשל", אמר דובר הבית הלבן בהצהרה מיוחדת."אנו דורשים רשמית מהאו"ם לחקור באופן דחוף את ההאשמות", נמסר. "צוות החקירה, שנמצא כעת בסוריה, ערוך לעשות זאת והדבר מצוי במסגרת סמכויותיו".

גם נשיא צרפת פרנסואה הולנד דרש מצוות האו"ם לפקוד את האתרים שעל פי החשד נפגעו מטילים כימיים. גם שר הביטחון יעלון התייחס לדיווחים ואמר: "אסד השתמש בנשק כימי, ולא בפעם הראשונה". סך של 35 מדינות קראו לצוות פקחי האו"ם לחקור מייד את האירוע במזרח דמשק.