35 שנים בכלא לחייל שהדליף לויקיליקס

לאחר שניצל מעונש מוות, נשלח טוראי בראדלי מאנינג, שהורשע בהדלפת מסמכים פנימיים של מחלקת המדינה האמריקנית לאתר ההדלפות - לשלושה עשורים וחצי בכלא. בחודש יולי זוכה מאנינג מאשמת סיוע לאויב

נשלח ל-35 שנים בכלא. מאנינג (AP)

בית המשפט הצבאי בארצות הברית גזר היום (ד') 35 שנות מאסר על החייל האמריקני בראדלי מאנינג, שהורשע בהדלפת מאות אלפי מזכרים פנימיים של מחלקת המדינה האמריקנית לאתר ההדלפות ויקיליקס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בסוף חודש יולי השנה זיכה בית המשפט במרילנד את מאנינג מאשמת סיוע לאויב - זאת לאחר משפט שהתנהל במשך חודשיים ושכלל עדויות סותרות רבות. מאנינג, שהודה בהדלפת כ-700 אלף מסמכים מסווגים לידי אתר "ויקיליקס", הורשע ב-15 עבירות משניות של הונאה וריגול ברשת. מאנינג שב והכחיש כי עשה שימוש במידע הרב שהדליף כי והעביר אותו לכאורה לידי גורמים עוינים כמו ארגון אל קאעידה ומי שעמד בראשו, רב המחבלים אוסמה בן-לאדן.

את המסמכים השיג מאנינג, בן 25, בזמן ששירת כמנתח מערכות בבסיס צבאי אמריקני בעירק. "ההפרות האלה בלתי מתקבלות על הדעת", אמר התובע ג'ו מארו, שדרש להטיל על מאנינג עונש מאסר של 90 שנה. "בית המשפט חייב להעביר מסר לכל חייל שגונב מסמכים. פשעים נגד הביטחון הלאומי מזיקים לכל המערכת וצריך לקחת אותם במלוא הרצינות".

"מבודד וסובל מבעיות בהגדרה היומית"

המרוויח העיקרי מההדלפות. מייסד ויקיליקס (AP)
סנגורו של מאנינג תיאר אותו במהלך המשפט כחייל בעל כוונות טובות, אך מבודד וסובל מבעיות בהגדרה המינית. הסנגור ביקש מהשופט להטיל עליו עונש "שיאפשר לו לחיות את חייו". לדבריו, "אכפת לו מחיי אנוש. הפשע הגדול ביותר שלו היה שאכפת היה לו מאובדן החיים שהיה עד לו".

על פי דיווח של הוושינגטון פוסט, בתום ריצוי שליש מתקופת מאסרו יוכל מאנינג לעתור בבקשה לשחרור מוקדם. במקביל הודיע בית המשפט כי מעונש המאסר שנגזר עליו יופחתו 1,293 ימים בהם שהה במעצר, ו-112 ימים נוספים בעקבות התנאים הבלתי הולמים שבהם הוחזק במעצר.

אם מאנינג היה מורשע בעבירה החמורה, ניתן היה לגזור עליו את העונש החמור ביותר הקבוע בחוק - עונש מוות. "אני מתנצל על הנזק שגרמתי לארצות הברית", אמר מאנינג בדיון הקודם בבית המשפט. "לעולם לא הייתי נוקט בפעולות שיפגעו בחיילים ובביטחון הלאומי של ארה"ב - בטח שלא נגד אויביה", הוסיף.

את המסמך הראשון לאתר ויקיליקס העביר מאנינג בפברואר 2010. המסמך שהדליף כלל מידע מטריד על הלחימה בעירק ובאפגניסטן. מאוחר יותר התייחס מאנינג להדלפה ואמר כי קיווה שהציבור יבין טוב יותר את מהלכי המלחמה בעירק בעקבות ההדלפה.

בהמשך ביסס מאנינג יחסים ברשת עם מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג', או לפחות עם אדם שהזדהה כאסאנג'. עם העמקת הקשר ביניהם, העביר לו מאנינג מידע נוסף, שכלל הערכות ונתונים על העצורים במחנה גואנטנאמו ומסמכים שהועברו בין המשלחות הדיפלומטיות של ארה"ב. כמו כן פורסם קטע וידאו המראה מסוק אמריקני פותח באש על אזרחים עירקים.