אל ג'זירה מרחיבה את שידוריה: פותחת סניף חדש בארה"ב

רשת החדשות המובילה במדינות ערב החלה לשדר הלילה ברחבי ארצות הברית במסגרת סניף אמריקני חדש. על מנת להתחבב על הצופים האמריקנים, שינו ברשת את צבעי הלוגו, צירפו לשורותיהם את אחד השדרנים הוותיקים במדינה ואפילו הבטיחו להמעיט בשידור פרסומות – צעד שיוביל להפסדים, אך עשוי לסייע לבסס את מעמד רשת החדשות

רשת "אל ג'זירה-אמריקה" פתחה הלילה (ד') את שידוריה בארצות הברית, ב"מאמץ לספק עיתונות נוקבת מחוף לחוף", כפי שהסביר אמיר קטאר, שעומד בראש ארגון התקשורת הבינלאומי. רשת הטלוויזיה הערבית שמה לה למטרה לספק תחרות לרשתות אמריקניות שמשדרות חדשות 24 שעות ביממה כמו פוקס ניוז, CNN ו-MSNBC.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אל ג'זירה רכשה לאחרונה את רשת הטלוויזיה המקומית שהקים אל גור בחודש ינואר האחרון, בסכום שעל פי ההערכות מגיע ל-500 מיליון דולרים. ראשי רשת התקשורת הערבית מבקשים להשיג דריסת רגל בארצות הברית, שם רבים לא מכירים את אל-גז'ירה, למרות הישגיה והפרסים הרבים להם זכתה הרשת מהמפרץ. כדי להשיג את המטרה, מיהר האמיר הקטארי להתאים את עצמו להרגלים האמריקניים ושכר את שירותיו של קייט אובראיין הוותיק מרשת ABC, שיכהן כנשיא הרשת בארצות הברית.

כדי לפנות לקהל האמריקני, הרשת עשתה גם שינויים קלים בלוגו שלה: הגוון הכתום המקורי של חברת האם נשאר, אבל אליו התווספו גם גווני כחול וזהב - שאמורים לקרוץ יותר לקהל המקומי. עוד צעד שעשוי למשוך את הקהל בשטח שבין קליפורניה למסצ'וסטס הן הפרסומות - אל ג'זירה מבטיחה לשדר רק שש דקות של פרסומות בשעה - הרבה פחות מהממוצע האמריקני שעומד על 16 דקות של פרסומות בשעה ממוצעת.

"ביקוש עצום לסיקור כזה בארה"ב"

מדובר בצעד שעתיד לגרור הפסדים רבים לרשת הערבית, אך קברניטיה טוענים כי הם מוכנים לספוג את ההפסדים, שלדבריהם יחזירו את עצמם בתוך שנה, וזאת כדי לבסס את מעמדם. "אנחנו מתרכזים בעיתונות מעמיקה לאנשים מעמיקים, עיתונות שמבוססת על עובדות, לא עיתונות דעתנית", אמר מנכ"ל אל ג'זירה האמריקנית איהאב אל האבי. "אנחנו נביא את הקול של מי שקולם לא נשמע ונסקר תחומים שלא סוקרו עד עכשיו. יש ביקוש עצום לסיקור כזה בארצות הברית".

הרשת הערבית הקימה מרכזי שידור בערים רבות בארצות הברית, בהן דטרויט, ניו אורלינס ונאשוויל. בהמשך מתכננת הרשת להקים את המשרד הראשי שלה בניו יורק - זאת כדי לקדם את המעורבות שלה בתקשורת האמריקנית. "אנו עומדים להתרכז יותר בתיעוד מעמיק, להעמיד תכנית בוקר חדשותית ולהגיע ליותר משקי בית", הוסיף המנכ"ל. בתחילת דרכה תהיה הרשת זמינה ל-49 מיליון משקי בית בארצות הברית - מחצית מההיקף אליו מגיעה רשת CNN - אבל ראשי הרשת בטוחים שכבר בתקופה הקרובה יתחברו עוד עשרות מיליוני צופים נוספים.