היום: האיחוד האירופי ידון בהטלת סנקציות על מצרים

שרי החוץ באיחוד האירופי יתכנסו היום כדי להחליט כיצד לפעול אל מול האלימות הגוברת במצרים. בין האופציות שנשקלו: הטלת סנקציות כלכליות והפסקת הסיוע המועבר למדינה. אשטון: "מנסים למצוא את הדרך לסייע לרוב המצרי להגיע אל המקום שבו הוא רוצה לחיות"

האיחוד האירופי ידון בהטלת סנקציות על מצר (ap)

28 שרי החוץ של המדינות החברות באיחוד האירופי צפויים לדון היום בהטלת צעדים מרחיקי לכת נגד הממשל הזמני הפועל במצרים. בין האפשרויות שנשקלו: הטלת סנקציות כלכליות והפסקת הסיוע המועבר למדינה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סוכנויות הידיעות דיווחו כי ממשלות האיחוד צפויות לדון באפשרויות העומדות לרשותן, זאת על אף שמרבית הכסף האירופי המוזרם למצרים מגיע לידיהם של גורמים אזרחיים, ולאו דווקא על הרשויות הממשלתיות. שרי החוץ ישקלו בן השאר קיצוץ בסיוע הכספי המועבר למדינה, זאת על אף שסעודיה, התומכת בצבא המצרי כבר הודיעה שתכסה כל גירעון שיגרם לקופת המדינה.

הדיון באיחוד האירופי יתקיים על רקע עמדות גורמי המערב בנוגע לנעשה בארץ הנילוס בשבועות האחרונים. בשבוע האחרון דחתה ממשלת מצרים הזמנית את הביקורת שמתחו ראשי מעצמות המערב, ובראשן נשיא ארצות הברית ברק אובמה. מנהיגי המערב העבירו דרישות להפסקת האלימות במדינה, אולם הפנו אותן רק אל גורמי הצבא ולא אל המפגינים מקרב האחים המוסלמים.

"מדובר בניסיון למצוא נוסחה לסייע למצרים", אמרה שרת החוץ של האיחוד קתרין אשטון. "אנו מנסים למצוא את הדרך שתעזור בהבאת רוב אזרחי המדינה למקום שבו הם באמת רוצים לחיות", הסבירה אשטון.

אובמה: טענותיו של ארדואן מופרכות

ובעוד באיחוד האירופי מתחבטים בשאלת הפסקת הסיוע למצרים, ארצות הברית גינתה אמש (ג') בחריפות את טענותיו של ראש הממשלה הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן, שהאשים את ישראל בכך שיש לה יד בהפיכה במצרים.

"אנו מגנים את הצהרותיו של ראש הממשלה הטורקי ארדואן, שלפיהן ישראל אחראית באופן כלשהו לאירועי הדמים במצרים ורואים בהן אמירות פוגעניות שאינו מבוססות כלל ושגויות מיסודן", אמר סגן דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט בתדרוך עיתונאים.

בנאום שנשא בפני חברי מפלגתו, מתח ארדואן ביקורת חריפה על התנהלות מדינות המערב בסוגייה המצרית. "המערב כנראה צריך ללמוד מהי דמוקרטיה, הם צריכים ללמוד את ההגדרה כי זה מה שהיה במצרים", אמר ראש הממשלה הטורקי. "מי עומד מאחורי זה? ישראל - יש לנו הוכחות לכך".

ארדואן ציטט בדבריו שיחה ששמע בשנת 2011 בין שר המשפטים הטורקי לאינטלקטואל יהודי בצרפת. "האחים המוסלמים לא יהיו בשלטון אפילו אם יזכו בבחירות", סיפר ארדואן על דברי השניים, דברים שמבחינתו מייצגים את תפיסת העולם המערבי.

"פתאום המערב מתחיל לומר שדמוקרטיה לא נקבעת רק בקלפי", הדגיש ראש הממשלה הטורקי. "אבל אנחנו (העם הטורקי) יודעים שהקלפי מייצג את רצון העם".