מרקל ביקרה במחנה הריכוז דכאו

ביקור היסטורי: קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ערכה ביקור במחנה הריכוז דכאו, המחנה הראשון שנפתח בגרמניה בו נרצחו יותר מ-41 אלף בני אדם. "מרקל הגיעה למחנה כדי להגיד שהעם הגרמני לא שכח את הזוועות שקרו במקום הזה", אמר אחד מניצולי השואה שערכו עימה את הביקור

"מרגישה עצובה ומבוישת". מרקל, ארכיון (AP)

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הגיעה אתמול (ג') לביקור היסטורי במחנה הריכוז הנאצי דכאו, מחנה בדרום גרמניה בו רצחו הנאצים יותר מ-41 אלף בני אדם במהלך מלחמת העולם השנייה. מרקל היא הקנצלרית הראשונה שביקרה אי פעם במקום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מרקל נפגשה במהלך ביקורה עם ניצולי שואה. אחד הניצולים הוא אבא נאור, קשיש בן 85, שאמו ואחיו בן ה-5 נרצחו במחנות ריכוז יחד עם רבים אחרים. "מרקל מגיעה לכאן להגיד שהעם הגרמני לא שכח מה קרה במקום הזה", אמר נאור.

הנאצים הקימו את מחנה הריכוז דכאו בשנת 1933, מספר שבועות לאחר שהיטלר עלה לשלטון, על מנת לעצור ולרכז יריבים פוליטיים. המחנה היה הראשון מבין מחנות רבים, בו נרצחו יהודים, רוסים, פולנים והומוסקסואלים.

יותר מ-200 אלף בני אדם שהו במחנה עד אשר שחררו אותו חיילי ארה"ב בשנת 1945. המשפט המזעזע, "העבודה משחררת", עדיין נמצא מעל השער הראשי, שער בו עוברים 800 אלף מבקרים בשנה כדי לראות את הזוועות שקרו במקום.

"השם דכאו מוזכר באופן טרגי כאב הטיפוס למחנות הריכוז", אמרה הקנצלרית, והוסיפה כי "הזיכרון של הטרגדיה ממלא אותי בעצבות גדולה ובבושה". מרקל אף אמרה במהלך ביקורה במחנה הריכוז כי היא מודאגת מהימין הקיצוני העולה בגרמניה, ובמיוחד מקבוצה בשם "הנאציונל סוציאליסט אנדרגראונד", אשר כמה חברים בה עומדים למשפט בחשד לרצח 9 מהגרים ושוטרת בין השנים 2000-2007.