דיווח: ארה"ב הקפיאה את רוב הסיוע הצבאי למצרים

אתר החדשות האמריקני "דיילי ביסט" מצטט סנאטור שטוען כי הממשל הורה בחשאי על עצירת רוב הסיוע הצבאי שמוענק למצרים, אך גורמים בוושינגטון דחו זאת. הדיווח מגיע על אף שהבית הלבן נמנע עד כה מלהגדיר את הדחת מורסי כהפיכה צבאית, צעד שהיה מחייב את הקפאת את הסיוע

שר ההגנה המצרי סיסי (רויטרס)

ארצות הברית הקפיאה בחשאי את רוב הסיוע הצבאי המוענק לממשל במצרים - כך טוען היום (ג') הסנאטור הדמוקרטי הבכיר פטריק ליהי לאתר חדשות אמריקני. "למיטב הבנתו של הסנאטור - הסיוע הופסק, כנדרש על פי חוק", מסר דוברו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בתגובה לפרסום על המהלך החשאי הסבירו גורמים בבית הלבן כי הסיוע האמריקני בכל אופן לא היה אמור להגיע לקהיר לפני סוף חודש ספטמבר, ועל כן לא מדובר בהקפאה. הדיווח ב"דיילי ביסט" על עצירת הסיוע סותר את הפרסומים הרשמיים של וושינגטון, שעד כה נמנעה מלהגדיר במפורש את הדחת נשיא מצרים מוחמד מורסי כהפיכה צבאית. צעד שכזה היה מחייב את ארצות הברית להפסיק את הסיוע למצרים, שנאמד ב-585 מיליון דולרים בשנה.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה גינה בימים האחרונים את האלימות במצרים, והצהיר כי וושינגטון לא תיקח צד בעימותים במדינה. אובמה הודיע על ביטול התרגיל הדו שנתי עם צבא מצרים ואמר כי האפשרות לעצור את הסיוע למדינה תיבחן. בתגובה, ערב הסעודית, בעלת הברית של הממשל בקהיר, הבטיחה אתמול כי אם הסיוע האמריקני ייעצר - היא תעביר את הכסף לצבא המצרי.

העיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" דיווח בתחילת השבוע כי עוד לפני פרוץ המהומות במצרים, הבטיחו גורמים בישראל לשר ההגנה המצרי עבד אל-פתאח סיסי כי הסיוע האמריקני לא ייפגע. על פי הדיווח, הלובי הפרו-ישראלי איפא"ק קרא למחוקקים האמריקנים להצביע נגד הצעה של הסנאטור הרפובליקני ראנד פול להפסיק את הסיוע למצרים, ואכן ההצעה נדחתה בסנאט ברוב גדול.