ארצות הברית: "הוצאת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק - רעיון גרוע"

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית התייחסה בתדרוך עיתונאים להצעת ראש הממשלה הזמני במצרים, ואמרה כי אין שינוי בעמדתה של ארה"ב בנוגע להקפאת הסיוע הכלכלי. "נבצע התאמות לדברים בעתיד". הייגל: "יכולתנו להשפיע - מוגבלת"

"הסוגייה תיבחן לאורך זמן". הפגנה במצרים (רויטרס)

דוברת מחלקת המדינה האמריקנית אמרה בתדרוך עיתונאים שהתקיים הערב (ב') בוושינגטון, כי ארצות הברית מתנגדת להצעתו של ראש הממשלה הזמני במצרים הנוגעת לאפשרות של הוצאת תנועת האחים המוסלמים אל מחוץ לחוק במדינה, וכינתה זאת "רעיון גרוע". מוקדם יותר התייחסה לסוגיית הקפאת הסיוע הכלכלי למדינת הנילוס, וציינה כי "טרם התקבלה החלטה בנושא".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"עדיין לא קיבלנו החלטה לגבי המשך המדיניות שלנו לגבי הקפאת קרן הסיוע", אמרה הדוברת ג'ן פסקי בתדרוך עיתונאים, והוסיפה כי הדברים מתייחסים גם לסיוע הצבאי והביטחוני למדינה. "בחינת הסוגייה צפויה להימשך לאורך זמן, והיא תכלול גם את הסיוע הצבאי, הביטחוני והכלכלי", אמרה. "ניצמד להוראות משפטיות ונבצע התאמות לדברים במידת הצורך".

במקביל, התייחס שר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל למשבר המתמשך במצרים והשפעתו על היחסים בין המדינות. הייגל הבהיר כי היכולת של ארצות הברית להשפיע על הנעשה במצרים היא מוגבלת. יחד עם זאת, הוא חזר על קריאותיו של הנשיא אובמה להפסקת האלימות במדינה ולביטול מצב החירום, והדגיש כי מדינתו ממשיכה לבחון מחדש את מערכת היחסים שלה עם מצרים מכל הבחינות.

מהומות במצרים (רויטרס)

25 שוטרים נרצחו באכזריות בסיני

בתוך כך, במצרים מסרבת האש לדעוך: 25 שוטרים נרצחו באכזריות במתקפה מתוכננת של פעילי טרור באזור רפיח המצרית בצפון סיני - כך דיווחו בכירי מערכת הביטחון במדינה. בעקבות המתקפה הזו סגרו המצרים את מעבר רפיח בין מצרים לעזה.

על פי הדיווח, האירוע הקשה התרחש הבוקר, כששני מיניבוסים שהסיעו את השוטרים נעצרו על ידי פעילי הטרור. אלה אילצו את אנשי הביטחון לשכב על הקרקע מחוץ לכלי הרכב ואז ירו בהם למוות בזה אחר זה. הטלוויזיה הממלכתית במצרים דיווחה כי השוטרים היו לבושים בבגדים אזרחיים והגדירה את המעשה כ"הוצאה להורג".

שעות ספורות אחרי הפיגוע הודיעו השלטונות במצרים על סגירת מעבר רפיח בין רפיח המצרית לרפיח העזתית. הצעד הזה ננקט כבר כמה פעמים על ידי השלטון במצרים מאז הדחתו של הנשיא לשעבר מורסי.

בשבועות האחרונים יצאו כוחות הביטחון המצריים למבצע נרחב למיגור תאי הטרור בחצי האי סיני. על פי דיווחים שונים, הוחלט בישראל להתיר למצרים להגביר את הנוכחות הצבאית בסיני - דבר שדורש אישור מיוחד על פי הסכמי השלום. בשבוע האחרון נהרגו במצרים לפחות 850 בני אדם, 70 מהם אנשי כוחות הביטחון. הפיגוע היום הוא הקשה ביותר שספג המשטר הזמני במצרים מאז נפילת משטרו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק.