העולם הערבי לצד מצרים; המערב מגנה את האלימות

בעוד מדינות כמו טורקיה וונצואלה הודיעו על החזרתן שגריריהן במצרים המדממת, ירדן וסעודיה הביעו תמיכה בממשל הצבאי וקראו לעולם הערבי כולו להתאחד ולעמוד נגד ניסיונות ההתנגדות של תומכי מורסי. מנהיגי האיחוד האירופי הודיעו כי ישקלו את המשך היחסים הדיפלומטיים עם מצרים, ובארגון אמנסטי קראו לפתוח בחקירה בינ"ל

מגנים, תומכים - ומצרים מדממת (רויטרס)

הקהילה הבינלאומית לא נשארת אדישה למהומות במצרים, שהובילו למותם עד כה של מאות בני אדם, אך לא כולם מגנים את האלימות. בעוד טורקיה, אקוודור וונצואלה החזירו את נציגיהם בקהיר, ירדן וסעודיה הביעו תמיכה בצבא והודיעו כי הן "עומדות לצד מצרים בניסיון להחזיר את היציבות למדינה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדברים שמסר שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה לסוכנות הידיעות במדינתו אמר כי "ירדן תומכת במצרים בהתנגדותה להתערבות בינלאומית בענייניה הפנימיים, ועומדת לצידה בניסיונותיה לאכוף את החוק ולהחזיר את הביטחון לעם המצרי, תוך מאבק בטרור".

מלך ירדן ומלך סעודיה, עומדים יחד לצד מצר (רויטרס)

את מתן הרוח הגבית להתנהלות הצבא המצרי הוביל עבדאללה מלך סעודיה קרא לעולם הערבי לעמוד יחד "לצידם של המצרים ונגד הטרוריסטים המנסים לערער את יציבותה". בנאום שנשא הוסיף המלך הסעודי כי הוא נותן גיבוי לפעולות המשטר הצבאי בקהיר.

ההנהגה הפלסטינית פרסמה הודעה בה נאמר כי "פגיעה בביטחונה של מצרים היא פגיעה בביטחון הלאומי הערבי והאסלאמי". מנהיגי הראשות קראו לכל מדינות ערב לתמוך במשטר המצרי ולהתנגד לטרור המנסה לחתור תחתיו.

אירופה שוקלת את המשך היחסים - מדינות אמריקה הלטינית משיבות שגריריהן

"הרג מפגינים אינו מקובל", קמרון והולנד (רויטרס, AP)

נשיא ונצואלה, ניקולס מדורו, הודיע על החזרת שגרירו ממצרים בשל מה שהוא כינה "חטיפת הנשיא מורסי והשתלטות על השלטון". מוקדם יותר השבוע הודיעו גם טורקיה ואקוודור כי הן משיבות את נציגיהן בקהיר לצורך התייעצויות.

גם באירופה גינו את התנהלות הממשלה המצרית. נשיא צרפת הולנד וראש ממשלת בריטניה קמרון קיימו שיחה טלפונית בה הסכימו כי הרג מאות המפגינים אינו ראוי או מקובל. הולנד הדגיש כי יש צורך לשגר מסר חריף מאירופה, ואף קרא לאיחוד לשקול את המשך היחסים עם מצרים.

ארגון אמנסטי העולמי קרא לקהילה הבינלאומית לערוך חקירה שתבחן את פעולותיו של המשטר המצרי מאז פרוץ המהומות ביום רביעי. הארגון טוען כי כוחות הביטחון במדינה השתמשו בכוח מוגזם נגד המפגינים, ולא אפשרו את פינוים של הפצועים. "אם נתבסס על ראיות ראשוניות שנאספו, אין ספק כי כוחות הביטחון פעלו תוך פגיעה בחיי אדם", אמר מנהל מחלקת המזרח התיכון בארגון, פיליפ לות'ר.