הוושינגטון פוסט: "חוקי הפרטיות בארה"ב מופרים אלפי פעמים בשנה"

העיתון "וושינגטון פוסט" מדווח כי ה-NSA - הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב - מפרה אלפי פעמים בשנה את חוקי הפרטיות, ומנהלת מעקבים אחר אמריקאים וגורמים זרים למרות ההגבלות החוקיות - כך עולה ממסמכים שהעביר לעיתון המדליף אדווארד סנואודן, "אנחנו לעיתים נמצאים בצד הלא נכון של הקו", אמר מקור ב-NSA לעיתון

העביר את הדוחות הפנימיים לעיתון. סנואודן (AP)

פרשת המעקבים בארה"ב מסתעפת? תחקיר של "הוושינגטון פוסט" קובע - הסוכנות לביטחון לאומי פולשת לפרטיות אזרחיה "אלפי פעמים בשנה", תוך הפרת חוקרי הפרטיות במדינה. התחקיר מסתמך על מסמכים שהועברו לעיתון מידי המדליף האמריקני אדווארד סנואודן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לדברי התחקיר, ה-NSA - הסוכנות לביטחון לאומי בארה"ב, מנהלת אלפי מעקבים לא מורשים אחר אמריקנים ויעדים מודיעניים זרים במדינה - צעדים הנמצאים תחת הגבלה חוקית בארצות הברית. בשנת 2008 העניק הקונגרס לסוכנות סמכויות נרחבות יותר, ולדברי העיתון הסוכנות ניצלה את סמכויותיה על מנת להפר חוקים או לעקוף את רשויות החוק.

התחקיר מתבסס על דוח פנימי של הסוכנות ומסמכים מסווגים נוספים, שהועברו לעיתון על ידי המדליף אדווארד סנואודן בחודשים האחרונים. כמו כן מציין התחקיר כי טעות הקלדה במחשב הובילה לניטור בלתי-מכוון של שיחות טלפון ותכתובות דואר אלקטרוני בוושינגטון.

במסמכים מצויין, לדברי העיתון, כי אנשי צוות בסוכנות הונחו להסיר פרטים מדוחות שהגישו למשרד המשפטים ולהתנסח בצורה "כללית". כך למשל נמנעה הסוכנות מדיווח על מעקב לא מכוון אחר אמריקנים. במקרה נוסף, בית המשפט לענייני מעקב על מודיעין זר לא עודכן בנוגע לשיטת איסוף מידע חדשה במשך מספר חודשים. לאחר מכן קבע בית המשפט כי השיטה "אינה חוקתית".

לדברי הדוח הפנימי שהודלף, בשנה אחת נרשמו 2,776 מקרים של איסוף מידע לא חוקי, אחסון או גישה לתקשורת המוגנת על פי חוק, ומרבית המקרים היו "בלתי מכוונים" ונבעו מכשלים בתהליך העבודה.

מה-NSA נמסר בתגובה כי הם "מנסים לזהות בעיות במועד המוקדם ביותר ולהקטין את מספרן". "אנו סוכנות המנוהלת על ידי בני אדם בסביבה מורכבת, כך שלעיתים אנו מוצאים עצמנו בצד הלא נכון של הקו", הוסיף גורם ב-NSA בראיון אנונימי לעיתון.

פרשת המעקבים - הסיקור המלא:

 

דיווח: ארה"ב צותתה למשרדי האיחוד האירופי

המדליף אדוארד סנואודן: "ארה"ב פורצת למחשבי סין מ-2009"

"בריטניה צותתה לנציגים זרים"

חושף פרשת הציתותים: "צפויים עוד גילויים משמעותיים בקרוב"

אסאנג': עבדתי עם המדליף מה-CIA

"המדליף רוצה מקלט מדיני באיסלנד"

פרשת המעקבים: נחשפה זהות המדליף

פייסבוק, גוגל ויאהו: לא מסרנו מידע לשלטונות האמריקניים

"הממשל האמריקני ריגל בפייסבוק"

גורם בבית הלבן: "לא האזנו לשיחות טלפון של אזרחים"

נחשפה פרשת האזנות רחבה בארה"ב