מדענים: גילינו מין חדש של יונק

חוקרים הכריזו היום על גילוי מין חדש של יונק - האולינגיטו, שמקורו בדרום אמריקה ונראה כמו הכלאה בין דביבון לבין חתול. בעבר נמצא פריט אולינגיטו בגן חיות בוושינגטון, אך הוא זוהה בטעות כמין דומה - אולינגו. החוקרים מעריכים כי אלפי פריטי אולינגיטו מצויים ביערות אקוודור וקולומביה

האולינגיטו (AP)

הפתעה פרוותית: מדענים הכריזו היום (ה') על גילוי מין חדש ונדיר של יונק שלא היה מוכר עד כה למדע ונקרא אולינגיטו. אורכה של החיה החומה-אדמדמה כ-60 סנטימטרים, כולל זנב ארוך, ומשקלה קצת פחות מקילוגרם אחד. האולינגיטו שייך לקבוצה גדולה של בעלי חיים, הכוללת גם כלבים, חתולים ודובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האולינגיטו נוהג לדלג בשעות הלילה מעץ לעץ באזורים הרריים ומיוערים באקוודור ובקולומביה, כך מסר חוקר של מכון הסמית'סוניאן שבילה את העשור האחרון בניסיון לאתר את היונק המסתורי.

לא ברור מדוע לקח זמן כה רב לגלות את האולינגיטו, מאחר שאחת מהן התגוררה בשנות השבעים בגן החיות של הסמית'סוניאן בוושינגטון, אך זוהתה בטעות כמין דומה - האולינגו. לפני שמתה, בשנת 1976, היא הועברה מגן חיות אחד למשנהו ברחבי ארה"ב בניסיון לגרום לה להתרבות עם אולינגואים אחרים, אך היא סירבה בתוקף.

אלפי פריטים ביערות בדרום אמריקה

החוקר כריסטופר הלגן גילה כי האולינגיטו והאולינגו אינם אותו יצור בזמן שהביט בשלדים במוזיאון. בעקבות מסקנותיו הוא הוביל צוות של חוקרים לדרום אמריקה ב-2006. "כשיצאנו לשטח גילינו את האולינגיטו כבר בלילה הראשון שלנו, כמעט כאילו הוא המתין לנו".

"קשה להבין כיצד בלבלו בין אולינגו לאולינגיטו", אומר הלגן. "הם שונים כמעט בכל צורה שתסתכל על זה. האולינגיטו קטן יותר, יש לו זנב קצר יותר, פרצוף עגול, אוזניים רזות ופרווה כהה יותר. הוא נראה כמו הכלאה בין דובון לחתול ביתי". נקבת האולינגיטו ממליטה גור אחד בכל היריון והיצורים הפרוותיים ניזונים מפירות. הלגן מעריך כי ישנם אלפי פריטים של אוליגינטו ביערות בדרום אמריקה.

גילוי מינים חדשים של בעלי חיים אינו דבר נדיר כל כך, אך לרוב הם קטנים יותר מחרקים ואינם יונקים.