אובמה ביטל תרגיל צבאי משותף לארה"ב ולמצרים

הנשיא האמריקני התייחס לראשונה למהומות במדינת הנילוס, שגבו עד כה את חייהם של מאות, בהצהרה שמסר מבית הנופש שלו. "אנו מודאגים מהאלימות ומגנים אותה", אמר. "שיתוף הפעולה בין שתי המדינות לא יכול להימשך כרגיל". אובמה הכריז על ביטול תרגיל צבאי משותף לשתי המדינות, שהיה אמור להיערך בחודש הבא

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מסר הערב (ה') הצהרה מיוחדת ובה התייחס לראשונה למהומות הדמים במצרים, שגבו מאז אתמול את חייהם של מאות בני אדם. בהצהרה, שנמסרה מבית הנופש שלו במסצ'וסטס, הודיע אובמה על ביטול תרגיל צבאי משותף לצבאות מצרים וארצות הברית, שהיה אמור להיערך בחודש הבא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשעה זו סיימתי דיון בנושא המתרחש במצרים עם אנשי הביטחון שלי. שיתוף הפעולה המסורתי בין שתי המדינות לא יכול להימשך כסדרו", אמר אובמה. "מצרים היא מדינה בעלת היסטוריה ארוכה ויש לה תפקיד חשוב ביותר לשלום במזרח התיכון. לפני שנתיים קיבלנו כולנו השראה מהעם המצרי, שרדף אחרי חירויות וחופש כלכלי, אך במקום רדיפה אחר הדמוקרטיה, אנו חוזים בהידרדרות לאלימות קשה".

"ארצות הברית מגנה בתוקף את הצעדים שנקטו כוחות הביטחון והממשלה הזמנית במצרים. אנו מגנים אלימות נגד אזרחים ותומכים בזכויות אוניברסליות, החיוניים לשמירת כבוד האדם, לרבות הזכות לקיים מחאה שקטה", אמר אובמה. הנשיא האמריקני קרא לשלטון במצרים לבטל את מצב החירום עליו הוכרז אתמול.

525 הרוגים במצרים בתוך יממה

מהומות במצרים (רויטרס)
אחר הצהריים הסתערו מאות מאנשי האחים המוסלמים על אחד מבנייני הממשלה בבירה קהיר והוא עולה בלהבות, כך דיווחה היום הטלוויזיה המצרית. רשת CNN מדווחת כי כ-3,000 מתומכי האחים המוסלמים התגודדו במסגד אל-אימן ברובע "עיר נאצר" בקהיר. ד כה מניין הקורבנות בעימותים במצרים עומד על למעלה מ-525 הרוגים. במקביל, הוארך מעצרו של הנשיא המודח מורסי ב-30 ימים .

רשת הטלוויזיה אל-ג'זירה דיווחה בצהריים כי במסגד בקהיר נמצאו גופותיהם של 250 בני אדם שנהרגו במהומות. בצילומי הטלוויזיה נראו שורות ארוכות של גופות עטויות תכריכים. אם אכן נשמרות במסגד 250 גופות, מספר זה ככל הנראה לא נכלל במניין ההרוגים הרשמי של משרד הבריאות המצרי.

"נצעד היום ממסגד אל-אימן כדי למחות על ההרג", הודיעו מוקדם יותר האחים המוסלמים על הצעדה המתוכננת באלכסנדריה. דובר התנועה הבהיר יחד עם זאת כי הכוונה לשמור על התנגדות בדרכי שלום. "תמיד נשאר לא אלימים", כתב דובר התנועה רחאד אל חדאד בחשבון הטוויטר, "נשאר חזקים ונחושים לפתרון. נמשיך לדחוף עד שנמוטט את ההפיכה הצבאית".

נשיא צרפת: "להימנע ממלחמת אזרחים"

מוקדם יותר היום זימן נשיא צרפת פרנסואה הולנד את שגריר מצרים בפריז והעביר דרכו מסר הדורש מהממשל בקהיר לסיים באופן מיידי את מצב החירום שהוכרז אתמול במדינה. הולנד קרא גם לשחרר את אנשי האחים המוסלמים שנעצרו בימים האחרונים ולחדש את הדיאלוג בין הצדדים. "אנו סבורים כי יש לעשות כל שניתן על מנת להימנע ממלחמת אזרחים, לשחרר אסירים ולכבד את כל ההליכים החוקיים", אמר. מסר דומה קיבלו גם השגרירים המצרים בלונדון ובברלין.

גם ראש ארגון זכויות האדם של האו"ם, נאווי פילאי, גינתה היום בתוקף את האלימות במצרים וקראה לכל הצדדי "לקחת צעד אחד אחורה, מפני שהמדינה על סף אסון". פילאי, שהייתה בעבר שופטת בבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה, הוסיפה כי נעשה שימוש מוגזם בכוח נגד המפגינים. ראש ממשלת טורקיה ארדואן חזר היום באנקרה על הדברים שאמר אמש, ובהם טען כי במצרים מתבצע טבח. ארדואן קרא לקהילה הבינלאומית להגיב במהירות על הנעשה במצרים. האפיפיור קרא היום למאמינים הקתולים להתפלל למען הפסקת האלימות במצרים.

מצרים בוערת - סיקור מיוחד:

מצרים: מאות אנשי האחים המוסלמים הסתערו על בניין ממשל

דיווח בקהיר: 250 גופות התגלו במסגד

אקוודור החזירה את שגרירה ממצרים

המצב במצרים ישפיע על ישראל?

האחים המוסלמים: נמוטט את ההפיכה

צפו: אלימות, בריונות וביזה במצרים

עיתונאי מצרי מדווח לחדשות 2: "אין פתרון למצב הבעייתי"

הבית הלבן מגנה את הצבא המצרי

לפחות 3 עיתונאים נהרגו בחידוש המהומות

בעולם מודאגים ומגנים: "חייבים לעצור את הטבח במצרים"

צבא מצרים מפנה בכוח את תומכי מורסי