בקרוב נוכל לעוף? אושרה טיסת ניסוי לג'טפק

ברשויות בניו זילנד החלו בהליכים לאישורי טיסת ניסוי לחליפת הסילון האישית שתאפשר לאדם לטוס לבדו. "מה שהיה חלום עומד לקראת המראה מסחרית שתתרחש בעוד מעט מאוד זמן", אמר ראש חברת מרטין אחרי ניסוי מוצלח מול הרשויות

האם בקרוב נוכל לפרוש כנפיים? אב טיפוס של המטוס אישי, ה"ג'טפק", עומד לקבל מרשויות התעופה אישור לטיסת ניסוי אזרחית ראשונה, בה אדם ייכנס אל חליפת הסילון ויוכל לטוס לבדו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחברת "מרטין", המייצרת את כלי התעופה, אומרים כי האישור הצפוי הוא אבן דרך בפיתוח והפצת כלי הטיס. עכשיו מתחילים בחברה ליצור קשר עם השוק האזרחי, כדי לנסות ולהתחיל למכור את "הג'טפק" - כבר בשנה הבאה.

"עבורנו מדובר בצעד חשוב מאוד, מפני שהכלי שלנו הופך להיות ממשהו שהיה חלום, למשהו שלדעתי עומד לקראת המראה מסחרית שתתרחש בעוד מעט מאוד זמן", אמר פטר קוקר, שעומד בראש חברת "מרטין".

הממציא, גלן מרטין, החל לעבוד על כלי הטיס בעיר קרייסטצ'רץ' לפני יותר משלושים שנה בהשראת תכניות טלוויזיה כמו "ציפורי הרעם" או "אבודים בחלל". הוא התכוון ליצור כלי טיס שיהיה ניתן להפעלה לכל אחד, בלי ניסיון הכשרה או ידע בתעופה.

בג'טפק יש זוג צילינדרים שמכילים דלק סילוני ומחוברים למסגרת עשויה סיבי פחמן. הכלי נשלט על ידי שני ג'ויסטיקים. במקרה שמשהו ישתבש, הכלי מצויד במצנח.

חברת "מרטין" מתכוננת להוציא גרסה מיוחדת של הג'טפק לשימוש צבאי ולשימוש של אנשי חילוץ ועזרה ראשונה, הגרסה הזו תהיה זמינה כבר באמצע 2014. זמן קצר אחר כך, תצא גם הגרסה האזרחית. הכלי לא יהיה זול - מטוס אישי יעלה בין 150,000 ל-250,000 דולר, אבל ב"מרטין" סבורים שכעבור זמן מה, המחירים יירדו.